1 listopada w TVP Historia

TVP Historia zaprasza na wybór filmów fabularnych i dokumentalnych. Stacja pokaże także miniatury filmowe, prezentujące polskie nekropolie na obczyźnie. Zabierze nas do Lwowa, na cmentarz Łyczakowski oraz Orląt, a także do Londynu, gdzie na Gunnersbury spoczywa m.in. Kazimierz Sabbat, jeden z emigracyjnych prezydentów RP. Zaprezentuje też impresję filmową poświęconą nekropolii na Monte Cassino.

O godzinie 08:16 – TVP Historia pokaże reportaż Józefa Wierzby pt. „Od Zułowa do Rossy”, prezentujący miejsca bliskie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który urodził się w Zułowie, polskiej wsi na Wileńszczyźnie; a pochowany został na wileńskim cmentarzu na Rossie. Audycja ukazuje trudne i skomplikowane dzieje w stosunkach Polski z sąsiadami. Prezentuje stare i nowe spojrzenie Litwinów oraz Białorusinów na działalność oraz dokonania marszałka Piłsudskiego.

Godzina 10:12 – „Wszyscy święci”, fabuła Andrzeja Barańskiego uhonorowana na FPFF w Gdyni nagrodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla najlepszego filmu telewizyjnego. To wnikliwe studium pogmatwanych polskich losów. Akcja rozgrywa się w dniu 1 listopada. Maria, niespełna 80-letnia bohaterka filmu pragnie uporządkować swoje sprawy i wyjaśnić wszystko, co dotyczy życia jej własnego oraz jej dorosłych dzieci. Wraz z synem, jego żoną i wnukami tradycyjnie wybiera się na Powązki. Jej niedawno zmarły mąż spoczywa na cmentarzu wojskowym, obok innych prominentnych działaczy partyjnych. Wszędobylscy chłopcy, którzy babci i rodzicom wciąż zadają kłopotliwe pytania, domagają się jasnej odpowiedzi, czy dziadek był „komuchem” – skoro mówi się, że tutaj leżą „zwykłe komuchy i czerwone pająki”.

Godzina 11:38 – „Mogiły znaczą drogi nasze”, dokument Grzegorza Michalca. Opowiada on o trasie ewakuacji armii generała Władysława Andersa z ZSSR. Wzdłuż uzbeckich torów kolejowych, którymi podróżowali żołnierze, powstały cmentarze. Chowano na nich Polaków zmarłych w drodze do ojczyzny. W większości były to ofiary chorób spowodowanych przebywaniem w urągających zasadom higieny warunkach. Podróż przez Uzbekistan trwała bardzo długo. Stalin celowo utrudniał ewakuację armii licząc na poważne straty w jej szeregach.

Godzina 14:07 – „Mogiła nieznanego żołnierza”, dokument Ryszarda Ordyńskiego. Młody kapitan Łazowski żegna się na dworcu w Krakowie z ukochaną żoną Wandą i córeczką Nelly. Wyjeżdża na wojnę. Trafia do niewoli, a żona i córka nie mają żadnych wieści o jego losach. Kapitan Łazowski pracuje przymusowo w rosyjskiej fabryce amunicji, dzięki miłości chłopki rosyjskiej ucieka, wreszcie poprzez stepy południowej Rosji dociera do Polski. Gdy przekracza granicę, trafia go zbłąkana kula…

15:30 – Reportaż pt. „Cmentarze trwalsze od granic”. Autorzy, Ewa Żmigrodzka i Krzysztof Zwoliński towarzyszą konserwatorowi zabytków odwiedzającemu cmentarze polskie w okolicach Lwowa. Bohater reportażu, dr Janusz Smaza, opowiada o swojej pracy i kontaktach z mieszkańcami wsi oraz miasteczek ukraińskich. Pamięć wielowiekowej polskiej obecności podtrzymują wspólnie duchowni rzymskokatoliccy, uniccy i prawosławni. Polacy, którzy pozostali na Ukrainie po 1945 r., od niedawna mogą otwarcie dbać o groby rodaków.

19:02 – „Kaprysy Łazarza”, film Janusza Zaorskiego, powstały na bazie słuchowiska radiowego Stanisława Grochowiaka z 1965 r. To opowieść o starym wieśniaku, Jacentym, który zbliża się do kresu swoich dni. Bliscy i sąsiedzi są już do jego śmierci przygotowani. Okazuje się jednak, że starzec zaczyna zachowywać się niezgodnie z oczekiwaniami. Nie chce spokojnie umrzeć, choć wszyscy tego od niego oczekują – każdy, bowiem ma w tym jakiś interes: stolarz, sołtys, sklepikarz, muzykanci zamówieni na stypę, nawet ksiądz proboszcz. Jacenty uparcie targuje się o warunki, na jakich ma się pożegnać z tym światem. Odmawia umierania, dopóki wszyscy obecni nie przyrzekną mu pochówku w jego odległych rodzinnych stronach.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *