73. rocznica Powstania Warszawskiego na antenach TVP

1 sierpnia Telewizja Polska będzie towarzyszyć widzom podczas wydarzeń związanych z upamiętnieniem 63. dni walk, męstwa i heroizmu uczestników Powstania. Bezpośrednie relacje, filmy dokumentalne i fabularne, dyskusje publicystów oraz historyków. W sumie kilkadziesiąt pozycji na 9 antenach TVP.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

Szeroki zakres relacji rocznicowych przygotowało TVP INFO. Już 31 sierpnia o godzinie 18:00 kamery kanału informacyjnego TVP będą towarzyszyły Powstańcom Warszawskim podczas uroczystości nadania orderów i odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. O godzinie 18:00 w TVP INFO uroczysta polowa Msza Święta, Apel Poległych o godzinie 19:00, a o godzinie 20:00 koncert na Placu Krasińskich „Chłopcy z tamtych lat”.

1 sierpnia o godzinie 9:00 relacja ze złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, a o godzinie 10:00 uroczystości rocznicowe przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” oraz relacja z „Marszu Mokotowa” czyli tradycyjnego przemarszu ul. Puławską.

O godzinie 12:00 w TVP INFO uroczysta zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu ul. F. Chopina i Alei Ujazdowskich, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, a także przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę „W” TVP INFO będzie relacjonować Oddanie Hołdu Powstańcom na Cmentarzu na Woli, na Rondzie Dmowskiego, przy Placu Powstańców Warszawy i Kopcu Powstania Warszawskiego, Placu Zamkowym i Placu Krasińskich.

TVP INFO będzie również obecne na uroczystości złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani” (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli) o godzinie 19:30, na koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”, pl. Piłsudskiego a także podczas uroczystości rozpalenia Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Relacje z uroczystości rocznicowej widzowie obejrzą także w „Teleexpressie”, głównym wydaniu „Wiadomości” TVP1 oraz „Panoramie” TVP2.

Powstanie Warszawskie będzie tematem wielu doskonałych filmów fabularnych dokumentalnych, reportaży i audycji emitowanych na antenach TVP.

W przeddzień rocznicy Powstania warszawskiego, 31 lipca o godzinie 20:20 TVP1 przypomni głośny obraz Jana Komasy „Powstanie Warszawskie”. Film określany przez twórców jako „pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny „non – fiction”, zmontowany został w całości z materiałów dokumentalnych. To historia opowiedziana przez dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk.

Natomiast 1 sierpnia Jedynka zaprasza na premierowy, siedmioodcinkowy cykl pt. „Testament Ocalonych – Powstanie Warszawskie 1 sierpnia 1944” w reżyserii Piotra Poraja-Poleskiego (emisja – godzina 8:20, 11:15, 12:35, 13:40, 16:45, 21:25, 00:25) opowiadający o powstańczych losach: Anny Teresy hr. Poraj-Poleskiej de Galarda ps. Piorun, Jerzego Micińskiego ps. Sum, prof. Krystyny Mazur, Józefa Sobocińskiego ps. Roman Morski  oraz dr-a Jerzego Kobera ps. Wacław. Dziś blisko 90-letni uczestnicy bohaterskiego zrywu narodowego powracają do swoich przeżyć.

O godzinie 20:20 na antenie TVP1 rozpocznie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”. W tym roku piosenki Powstania Warszawskiego wykonają m.in.: soliści Klementyna Umer, Wojciech Myrczek i Piotr Pieron, którym towarzyszyć będą instrumentaliści pod dyrekcją Andrzeja Borzyma (junior). Widzowie będą mogli śpiewać razem z artystami, korzystając z tekstów piosenek wyświetlanych na ekranie telewizora. Na Placu Piłsudskiego zabrzmią m.in. takie utwory, jak: „Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa”, „Chłopcy silni, jak stal”, „Warszawo ma”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Modlitwa AK”, „Warszawskie dzieci”. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny.

O godzinie 23:30 Jedynka przypomni wzruszający film pt. „Odnaleziony Walc” w reż. Julity Wołoszańskiej-Matysek. Bohaterami dokumentu są rozdzieleni przez wojnę Andrzej Budzyński i Barbara Żugajewicz. To opowieść o miłości odzyskanej po 72-latach.

2 sierpnia o godzinie 22:55 w Jedynce premiera filmu dokumentalnego pt. „Rzeź Woli. Akt Oskarżenia” w reż. Rafała Geremka. Wola była skazana na brutalne uderzenie ze strony Niemców – przez tę dzielnicę przechodziła jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. O działaniach wojsk niemieckich na terenie Woli opowiedzą świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń.

Ponadto, od 2 sierpnia o godzinie 8:15, TVP1 przedstawiać będzie sylwetki Powstańców w „Notacjach”, w tym m.in.: Teresy Bojarskiej, Edmunda Baranowskiego, o. Tomasza Pawłowskiego, Izabelli Wilczyńskiej-Szalawskiej.

Tematyka Powstania Warszawskiego będzie obecna także w TVP2. 1 sierpnia o godzinie 17:00 premiera: filmu dokumentalnego „Tacy jak my”. Film ukazuje wpływ, Powstania na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkimi na popkulturowych artystów, którzy wykorzystują w swojej twórczości i codziennej pracy motywy z Powstania Warszawskiego. W filmie zobaczymy popularnych muzyków ze sceny rockowej, reggae i hiphopowej, takich jak: Lao, Che, Darek Malejonek, Marika czy zespół Hemp Gru. Reżyseria: Piotr Mularuk, Maria Siniarska.

O godzinie 21:50 w Dwójce głośny film o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji – „Miasto 44” Jana Komasy a o godzinie 00:05 Antena zaprasza na dramat wojenny w reżyserii Andrzeja Wajdy „Kanał” – obraz tragicznego heroizmu i bezprzykładnego cierpienia grupy warszawskich Powstańców, którzy po utracie pozycji przedzierają się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia. Film uhonorowano Nagrodą Specjalną Jury na MFF w Cannes, w 1957 roku.

Dokument, fabuła i koncert to gatunki, za pośrednictwem których TVP Kultura odda w swej ramówce cześć walczącym o wolność. O godzinie 10:05 (powtórka: godzina 17:30) antena zaprezentuje fabularyzowany dokument Kordiana Piwowarskiego „Baczyński”, z Mateuszem Kościukiewiczem w roli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybitnego poety z pokolenia Kolumbów. Akcja rozpoczyna się w 1939 roku i trwa do przedwczesnej śmierci artysty w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

W ramach pasma „Portrety” o godzinie 18:50 wyemitowany zostanie „Odnaleziony walc” Julity Wołoszyńskiej-Matysek. O godzinie 22:40 TVP Kultura pokaże koncert Pawła Mykietyna, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej. Wystąpi on w ramach cyklu Muzyka pod Liberatorem, czyli organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne serii koncertów muzyki poważnej prezentujących twórczość kompozytorów związanych z Warszawą. TVP Kultura jest partnerem tego cyklu. W dniu zakończenia Powstania Warszawskiego 3 października, o godzinie 20:20 w TVP Kultura spektakl „Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej” w reżyserii Iwana Wyrypajewa, z Andrzejem Sewerynem w roli głównej.

Bogaty program poświęcony losom Powstania Warszawskiego będzie także na antenie TVP Historia. Już 31 lipca o godzinie 22:00 kanał historyczny TVP przypomni serial „Kolumbowie” na podstawie słynnej powieści Romana Bratnego w reżyserii Janusza Morgernsterna. Serial opowiada o polskim ruchu oporu przeciwko hitlerowskiej okupacji i młodzieży czasów wojny. 1 sierpnia o godzinie 8:00 i 18:30 antena rozpocznie zaplanowaną na 63 dni emisję cyklu nowego serialu dokumentalnego „Powstanie dzień po dniu” w reż. Bartłomieja Grudnika. To jedna historia ułożona z 63 odrębnych odcinków. Podstawą odcinków są wywiady nagrane przez wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstańcze dni wspominają m.in.: Bolesław Biega, Zygmunt Boczkowski, Halina Cichowska, Jerzy Chlistunoff, Janusz Brochwicz-Lewiński, Czesław Adamusik, Feliks Arak, Henryk Jaszczewski. Poszczególne odcinki cyklu TVP historia będzie emitowała codziennie przez wszystkie dni Powstania.

1 sierpnia na uwagę w TVP Historia zasługują też reportaże, filmy fabularyzowane i audycje o tematyce powstańczej. Już o godzinie 10:25 rozpocznie się emisja filmu dokumentalnego „Człowiek, który rozpoczął Powstanie”, reż. Krzysztof Buczkowski. Film poświęcony Zdzisławowi Sierpińskiemu, znanemu przede wszystkim z dziennikarstwa. Mniej znana jest jego okupacyjna biografia – żołnierza dywersyjnej kompanii „Żniwiarz” Armii Krajowej. O godzinie 12:15 antena wyemituje reportaż „Ostatni Wywiad Jura”. Bohaterem reportażu jest fotograf Jerzy Tomaszewski. W roku 1944 podczas Powstania Warszawskiego wyszedł z domu z aparatem fotograficznym i podczas kilkudziesięciu dni walki zrobił dwa tysiące zdjęć, (reż. Piotr Mielech). Na godzinę 12:50 planowana jest emisja cyklu dokumentalnego „Tajemnice Państwa Podziemnego – Piekło kanałów”. W filmie zrekonstruowany został świat warszawskich kanałów. O godzinie 13:30 drugi odcinek „Tajemnic Państwa Podziemnego – Broń cenna jak życie” poświęcony broni, z jaką Powstańcy ruszyli do walki w godzinie „W”, (reż. Rafał Bryl). Kolejną propozycją TVP Historia jest cykliczna audycja popularyzująca wiedzę o historii II wojny światowej. „Encyklopedia II wojny światowej – Sojusznicy”, emisja 15.05 w reż. Bogusława Wołoszańskiego. Odcinek poświęcony jest Powstaniu Warszawskiemu i 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. O godzinie 16:50 w TVP Historia film dokumentalny pt. „Powstanie zwykłych ludzi”. Zebrane od cywilnych uczestników Powstania Warszawskiego relacje posłużyły do zbudowania wielowątkowej, pozbawionej patosu filmowej opowieści o życiu codziennym powstańczej Warszawy. Kolejny film dokumentalny w reż. Krzysztofa Talczewskiego „Umrzeć za Warszawę” o godzinie 20:40, ukazuje sytuację polityczną w jakiej znajdowała się Polska w latach 1939-44 i która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Na godzinę 22:50 TVP Historia zaplanowała emisję filmu „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy.

Interesującą propozycję związaną tematycznie z rocznicą Powstania Warszawskiego przygotowała również TVP Polonia. W niedzielę 30 lipca o godzinie 21:40 (+ 4:15) film fabularny Janusza Morgensterna „Godzina W”. Dzień później o godzinie 14:50 reportaż „Detektyw powstania” poświęcony sylwetce Zygmunta Walkowskiego, fotografa, badacza i dokumentalisty specjalizującego się w dziejach Powstania. O godzinie 23:00 dokument Michała Nekandy-Trepki „Zejść na Ziemię”, w którym o przeżytym koszmarze opowiedzą Powstańcy, ludność cywilna oraz żołnierze Wermachtu.

1 sierpnia TVP Polonia zachęca do obejrzenia odcinka mini cyklu dokumentalnego „Krótka historia – 01.08.1944 Przyczyny Powstania Warszawskiego” (godziny 12:25 + 17:20) oraz fabularyzowanego dokumentu Tomasza Stankiewicza „Fajna ferajna” (godzina 13:35) ukazującego Powstanie Warszawskie oczyma dzieci. O godzinie 20:20 (+ 2:40) zaprosi do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych wraz ze zgromadzonymi na Placu Piłsudskiego mieszkańcami stolicy podczas koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Akcentu powstańczego nie zabraknie także o godzinie 22:05 (+ 4:25) w magazynie „Halo Polonia”.

W rocznicę Powstania Warszawskiego TVP3 zaprasza na cykl filmów dokumentalnych. O godzinie 14:15, 23:35 i 2:40 „Amerykański korespondent” Julien Bryan, amerykański dziennikarz zarejestrował unikalny dokument, który przedstawia skrupulatnie – w wyjątkowy sposób i z nowej perspektywy – obraz przedwojennej Warszawy i dramat ludności cywilnej w obliczu nieoczekiwanego oblężenia. „Kto dziś pamięta o Kolumbach” o godzinie 15:35 oraz 00:40 i „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” emisja godzina 16:30, 22:45 oraz 4:30. Transmisja obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego zaplanowana jest także o godzinie 16:58 w „Telewizyjnym Kurierze Warszawskim”.

1 sierpnia na antenie TVP3 Warszawa specjalne wydania programów informacyjnych, poświęcone 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 – w godzinę „W” widzowie będą mogli zobaczyć na żywo obraz miasta, które na jedną chwilę w roku zatrzymuje się przy dźwięku syren alarmowych, aby oddać hołd swoim bohaterom. W paśmie informacyjnym od godziny 18:00, specjalny program sprzed pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. TVP3 Warszawa będzie we wszystkich miejscach związanych z historią największego powstańczego zrywu w okupowanej Europie – na Placu Krasińskich, przy Pomniku Gloria Victis, na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli oraz na Kopcu Powstania Warszawskiego. Po godzinie 20:00 antena zaprasza mieszkańców Warszawy na „śpiewanki powstańcze” z Placu Piłsudskiego.

O Powstaniu Warszawskim nie zapomni również adresowana do młodego widza TVP ABC. Antena kilkakrotnie w ciągu dnia emitować będzie spot patriotyczny „Przepis na dobrego Polaka”, a na godzinę 21:45 przewidziana jest emisja filmu „Fajna ferajna”. Film powstał na podstawie książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej inspirowanej wspomnieniami uczestników Powstania Warszawskiego, którzy w czasie wojny byli dziećmi. Film ukazuje, jak wyobraźnia dzisiejszych dzieci, poruszona opowieściami Powstańców, przenosi ich do 1944 roku.

Telewizja Polska zaprasza również na strony TVP VOD (vod.tvp.pl). Wśród bogatej oferty materiałów wideo, nie zabraknie dokumentów i wspomnień o unikalnej treści poświęconej Powstaniu Warszawskiemu.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *