Montaż anten satelitarnych i naziemnych

W niemal każdym domu znajduje się telewizor. Chcąc móc oglądać programy musimy jednak podłączyć urządzenie do anteny satelitarnej. Antena satelitarna służy przede wszystkim do odbioru telewizji satelitarnej. Jednak nie tylko. Większe anteny służą także do wykonywania badań astronomicznych oraz do komunikacji z sondami znajdującymi się w kosmosie.

Anteny satelitarne można podzielić na kilka rodzajów. Można tutaj wymienić anteny panelowe, paraboliczne, offsetowe czy też wieloogniskowe. W gospodarstwach domowych najczęściej wykorzystuje się offsetowe, które mają czaszę o średnicy od 45 do nawet 90 centymetrów. Nakierowuje się je na satelitę. Kupując antenę satelitarną trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im większa będzie antena tym mocniejszy będzie sygnał. Wiele osób, by móc odbierać sygnał z kilku satelitów kupuje anteny z kilkoma konwerterami. Najczęściej antena satelitarna składa się z czaszy, siłowników oraz wspomnianego wcześniej konwertera. Wszystko na pozór wydaje się proste. Jednak problem pojawia się wtedy, kiedy antenę taką trzeba zainstalować.

Montaż anten satelitarnych i naziemnych nie jest wcale takie proste. Oczywiście można powierzyć to zadanie specjalistom. Jednak wiele osób chcąc zaoszczędzić próbuje swoich sił w tym temacie. Podczas montażu anteny satelitarnej koniecznie trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Antena na pewno będzie montowana na wysokości. Trzeba zatem przygotować sobie wcześniej drabinę. Najlepiej przymocować ją do ściany budynku i przywiązać się do stałej części budynku. Kiedy pada deszcz lub powietrze jest wilgotne, powstrzymujemy się całkowicie od montażu urządzenia. Trzeba także pamiętać o tym, że zarówno antenę jak i kabel koncentryczny należy złożyć na ziemi. Nie należy tego robić stojąc na drabinie. Trzeba również dowiedzieć się odpowiednio wcześniej gdzie znajduje się satelita, tak by móc odpowiednio ustawić antenę. Przy montażu anteny satelitarnej na pewno bardzo pomocne będą następujące narzędzia: wkrętak, szczypce tnące, obcęgi, kit, poziomica oraz klucz płaski. Jeśli chcemy ustawić ją idealnie w kierunku satelity, wówczas pomocny może okazać się także kompas. Wiele osób decyduje się na umieszczenie anteny na kominie. Tutaj w sposób szczególny trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w długą drabinę oraz ubrać uprząż. Przydatna może okazać się także drabina dachowa. Dzięki niej łatwiej będzie nam się poruszać po dachu. Nie zniszczymy także dachówek.

antena_wielka

Kupując antenę na pewno otrzymamy zestaw, na który składać się będą czasza, głowice odbiorcze, elementy mocujące, odbiornik, kabel koncentryczny. Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jest oczywiście złożenie czaszy. Rozpoczynamy od złożenia elementów mocujących. Później do tego dołączamy ramię, na którym antena będzie przykręcana do budynku. Dopiero później przechodzimy do montażu głowicy odbiorczej. Trzeba pamiętać o tym, że stożek powinien być odwrócony w stronę czaszy. Jeśli czasza będzie już gotowa, można zabrać się za przyłączanie. Do tego służy kabel koncentryczny. Oczywiście musi być on wyposażony we wtyczki typu F. Każdy kabel na końcach ma osłony. Musimy je zdjęć. Później zdejmujemy z niego miedziany oplot i przycinamy wewnętrzną osłonę. Dopiero później można przykręcić końcówkę do kabla. Dopiero kiedy wszystko przygotujemy, możemy przystąpić do montażu właściwego. Koniecznie trzeba wcześniej zadbać o to, aby na budynku znalazł się maszt. Do jego instalacji najlepiej użyć poziomicy. Maszt musi być bardzo mocny, tak aby nie stwarzał niebezpieczeństwa. Antena satelitarna nie należy bowiem do najlżejszych. Maszt musi być na tyle wytrzymały, aby bez problemu ją utrzymał.

Kiedy już przymocujemy czaszę anteny do masztu, powinniśmy ustawić ją w odpowiednim kierunku. Tutaj na pewno przyda nam się kompas. Jeśli wykonamy wszystkie te czynności, pozostaje nam tylko włożenie okablowania do głowicy. Kable najlepiej przykleić do masztu lub ramienia, tak aby nie wisiały swobodnie – mocniejszy wiatr bez problemu uszkodzi kabel.

Partnerem wpisu jest właściciel witryny www.ustawianieanten24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *