„Orfeusz i Eurydyka” Mariusza Trelińskiego w radiowej Dwójce

Transmisja premiery słynnej opery Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego z Opery Wrocławskiej w radiowej Dwójce w sobotę 16 grudnia o godz. 19.00.

Słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia czeka spotkanie z jedną z najsłynniejszych oper świata. To „Orfeusz i Eurydyka” w reżyserii Mariusza Trelińskiego, który tym razem przygotował jej inscenizację w Operze Wrocławskiej. Transmisja premierowego spektaklu odbędzie się w ramach „Wieczoru operowego”. Gospodarzem wieczoru będzie red. Andrzej Sułek. Początek – godz. 19.00.

Opera „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787), niemieckiego kompozytora okresu klasycyzmu, to dzieło, które zmieniło historię gatunku operowego. Od niebywałego sukcesu, jakim było prawykonanie w Wiedniu w roku 1762, poprzez monumentalną inscenizację paryską roku 1774 i późniejsze romantyczne odczytanie Berlioza, po wszystkie liczące się sceny operowe naszych czasów – wciąż inspiruje i zachwyca. To zasługa wielkiej, pełnej prawdziwych emocji muzyki idącej w parze z dramaturgicznie spójnym, a zarazem pełnym zaskakujących pomysłów librettem. Nawiązuje ono do uniwersalnego i często powracającego w europejskiej sztuce mitu o wiecznej miłości i jest dziełem Ranieri de’ Calzabigi.

Ukąszenie żmii sprowadza na Eurydykę śmierć. Jej ukochany Orfeusz, muzyk i poeta, idzie po nią aż do piekieł. Czy jest w stanie wyratować ukochaną z ramion ciemności? W greckim micie Hades zezwala na powrót Eurydyki na ziemię, stawia jednak warunki. Czy Orfeusz im sprosta?

Mariusz Treliński (ur. 1962), laureat wielu prestiżowych nagród – im. Andrzeja Munka, im. Karola Szymanowskiego za reżyserię „Króla Rogera” czy im. Norwida za „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, to autor zawsze żywo dyskutowanych, oryginalnych interpretacji klasyki operowej. Nazywany przez krytyków „mistrzem filmowego prowadzenia akcji” nie po raz pierwszy sięga po utwór Glucka. Jak podkreślają recenzenci, czyni to z sukcesem, w klasycznym dramacie znajdując lustro, w którym odbija się współczesność.

Trzyaktowe dzieło Glucka usłyszymy w Operze Wrocławska w oryginalnym kształcie brzmieniowym – w wykonaniu muzyków grających na instrumentach historycznych.

W partii Orfeusza wystąpił Michał Partyka, jako Eurydyka – Bożena Bujnicka, w roli Amora – Maria Rozynek-Banaszak. Obok nich – Chór Opery Wrocławskiej i Wrocławska Orkiestra Barokowa. Kierownictwo muzyczne należy do dyrygenta Jarosława Thiela. Autorem scenografii jest Boris Kudlička, choreografię i ruch sceniczny przygotował Tomasz Wygoda, kostiumy – Marek Adamski. Za światło odpowiadał Marc Heinz.

W Polsce po raz pierwszy operę tę wystawiono w Warszawie w 1776 r.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *