Polskie Radio planuje uruchomić cyfrowy multipleks jesienią 2013 roku

W środę, 13 lutego 2013 roku gościem „Sygnałów dnia „, emitowanych na antenie radiowej Jedynki, był Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia. W czasie rozmowy w studio Pierwszego Programu, prezes Andrzej Siezieniewski, zapowiedział na jesień 2013 roku początek cyfryzacji emisji i odbioru Polskiego Radia.

Planujemy wystartowanie z cyfryzacją emisji i odbioru na jesieni tego roku. Być może stanie się to 1 października, być może miesiąc wcześniej – mówił w „Sygnałach dnia” Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia.

Andrzej Siezieniewski dodał, że planowana cyfryzacja będzie zależała m.in. od sytuacji finansowej Polskiego Radia. Ubiegły rok nie był pod tym względem najgorszy, pomimo pilnych zmian, jakich wymaga ustawa o finansowaniu mediów publicznych.

To nie jest tak, że my tylko czekamy na rozwiązania. Podejmujemy bardzo energiczne działania, żeby w ramach tych środków, którymi dysponujemy maksymalnie realizować nasze zadania. W ubiegłym roku wykonaliśmy bardzo duży program oszczędnościowy. Obniżyliśmy koszty funkcjonowania spółki o około 9 milionów złotych. Powiększyliśmy przychody zwiększając sprzedaż czasu reklamowego. To wszystko sprawiło, że udało nam się zbilansować ubiegłoroczny budżet, a nawet wyjść na niewielki plus – mówił prezes Polskiego Radia.

Cyfryzacja Polskiego Radia wiązać będzie się przede wszystkim ze zwiększeniem zasięgu czterech ogólnopolskich kanałów praktycznie do 100 procent.

Dziś w pełni ogólnopolskimi możemy nazwać programy pierwszy i trzeci. W ich przypadku pokrycie sygnałem wynosi około 93-94 procent. Natomiast programy drugi i czwarty, bardzo misyjne, mają pokrycie zdecydowanie mniejsze. Program drugi około 60 procentowe, a program czwarty – ludnościowe na poziomie zaledwie 30 procent, a terytorialne na poziomie 17 procent. W momencie kiedy uzyskamy pełne pokrycie multipleksowe na terenie całego kraju, wówczas dotrzemy z tymi czterema antenami do praktycznie 100 procent mieszkańców Polski. To jest cel, który chcielibyśmy osiągnąć w ciągu najbliższych dwóch lat – tłumaczył gość „Sygnałów dnia”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *