Program „Igrzyska w cieniu reżimu” na kanale National Geographic

ABC/ Margaret Aro

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu są wyjątkowe pod wieloma względami, ale ich lokalizacja jest chyba punktem najbardziej przykuwającym uwagę. Zaledwie 80 km od sportowych aren znajduje się strefa zdemilitaryzowana, która oddziela Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowej olimpiady w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak wielkie igrzyska wpływają na stosunki Korei Północnej ze światem. Premiera dokumentu „Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę 24 lutego o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Program specjalny „Igrzyska w cieniu reżimu” przedstawia narastające napięcie na linii Korea Północna – Stany Zjednoczone oraz wpływ tak wielkich sportowych wydarzeń, jak igrzyska olimpijskie, na globalną sytuację geopolityczną. Korea Północna zbojkotowała w 1988 roku letnią olimpiadę w Seulu, a później zaszokowała cały świat, oświadczając, że weźmie udział w kolejnych igrzyskach w 2018 roku rozrywanych w Korei Południowej. Kiedy najwięksi sportowcy świata walczą o medale w Pjongczangu, National Geographic przygląda się sąsiedniemu krajowi, który nieustannie skupia na sobie uwagę międzynarodowych obserwatorów. Poznamy kulisy politycznych intryg, niezliczonych gróźb wykorzystania broni nuklearnej oraz kruchej równowagi na Półwyspie, której zaburzenie może doprowadzić do nieobliczalnego w skutkach konfliktu. Dokument National Geographic ukaże materiały nagrane na gorąco w czasie trwania olimpiady, a także zdjęcia archiwalne, komentarze ekspertów oraz państwowych dostojników. Wybierzemy się w podróż do Korei Północnej, aby przedstawić historię kontrowersji dotyczących udziału Korei Północnej w zimowych igrzyskach olimpijskich.

Uwaga całego świata będzie skupiać się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018, gdzie reprezentacje Korei Południowej i Północnej wystąpią pod jedną flagą. Jest to doskonały moment, żeby przedstawić widzom historię udziału Korei Północnej w olimpiadach. Jesteśmy wiarygodnym narratorem tej historii, bo od lat tworzymy programy, które podejmują aktualne tematy. Doskonałym tego przykładem jest seria dokumentalna „Wojna pod kontrolą” będąca kameralnym i wnikliwym zapisem walki z krwawym ekstremizmem – Tim Pastore, prezes ds. własnych produkcji National Geogrpahic.

Gospodarzem programu specjalnego, który jest kontynuacją popularnej serii „Za kulisami: Korea Północna z ukrycia”, będzie korespondent stacji ABC News, Bob Woodruff. Podczas pracy nad programem po raz dziewiąty odwiedził Półwysep Koreański, by omówić bieżące wydarzenia w szerszym kontekście i wyjaśnić jak igrzyska olimpijskie wpisują się w aktualną sytuację polityczną w regionie.

Jestem fanem stacji National Geographic i muszę przyznać, że od wielu lat z zaciekawieniem oglądam jej odważne i nieszablonowe programy. Dlatego właśnie bardzo cieszę się, że będę mógł na bieżąco relacjonować wydarzenia w Pjongczangu. Udział w igrzyskach sportowców z Korei Północnej oraz niedawne gesty solidarności z Koreą Południową są przełomowymi wydarzeniami w historii tego regionu. Bardzo chciałbym osadzić je w szerszym kontekście – Bob Woodruff.

Producentem programu „Igrzyska w cieniu reżimu” dla stacji National Geographic jest spółka Lincoln Square Productions. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Jeanmarie Condon, Ben Newman, Tim Pastore, Kevin Tao Mohs i Betsy Forhan.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *