Telewizja Polska na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym

W niedzielę, 29 maja 2016 roku, rozpoczyna się 56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – imprezy o ustalonej międzynarodowej renomie, poświęconej filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom z całego świata. Telewizja Polska jak co roku mocno zaznaczy na tym festiwalu swoją obecność.

Trzon krakowskiego festiwalu stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, polski oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic. Podczas ośmiu festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych. Jak podkreślają organizatorzy, rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego wzmacnia zaszczytny akces do prestiżowego grona festiwali akredytowanych przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF), European Film Academy (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także mają skróconą ścieżkę do nominacji oscarowych (w kategoriach filmów krótkometrażowych). Krakowski Festiwal jest także w prestiżowym gronie 10 festiwali, które rekomendują pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej.

56. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy światowa premiera najnowszego filmu Piotra Stasika pt. „21 x Nowy Jork”. Film powstał w koprodukcji Redakcji Widowisk Artystycznych i Form Studyjnych TVP2. „21 x Nowy Jork” to intymny portret miasta i jego mieszkańców, a zarazem niezwykła opowieść o samotności człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie XXI wieku. Dzieło Stasika oceni Jury dwóch festiwalowych konkursów: polskiego i międzynarodowego konkursu dokumentalnego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Redakcja Filmu Dokumentalnego TVP1 wystąpi na krakowskim festiwalu z dwoma dokumentami, wpisanymi w ramy konkursu polskiego. Pierwszy z nich to film Pawła Łozińskiego pt. „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham”, charakteryzowany przez recenzentów jako „odważny, osobisty i odkrywczy krok w kierunku nowych form dokumentalnych”. Po poprzednim filmie, opowiadającym o wspólnej podróży z ojcem, reżyser wraca do tematu rodzinnego, pytając, czy mimo zadawnionych urazów można odbudować relację z bliskimi. Kamera Kacpra Lisowskiego (zdjęcia) podpatruje intymne rozmowy matki i córki z psychoterapeutą, którego podstawowym narzędziem są słowa i empatia…

Drugim obrazem koprodukowanym przez Redakcję Filmu Dokumentalnego TVP1 jest cieszące się zainteresowaniem na festiwalach międzynarodowych „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, z muzyką Michała Lorenca i zdjęciami Jacka Januszyka. Jest to dokumentalny portret ocalałego z Holocaustu Henryka Schoenkera, syna przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu. Opowiada on o losach społeczności i rodziny w mieście, którego nazwa stałą się synonimem gehenny dla wszystkich Żydów. Równocześnie bohater filmu przywołuje swoje najmocniejsze przeżycia z okresu dzieciństwa: tragiczne chwile, rozmowy i dźwięki, które ukształtowały jego wrażliwość również jako artysty – malarza.

W polskim konkursie filmów dokumentalnych, oprócz filmu „21 x Nowy Jork”, zaprezentowane zostaną jeszcze dwie inne pozycje koprodukowane przez Redakcję Widowisk Artystycznych i Form Studyjnych TVP2. Są to: „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” w reżyserii Adama Sikory oraz „Wytrwałość” Małgorzaty Imielskiej. „Wytrwałość” opowiada o Benie Barenholtzu, kultowym nowojorskim dystrybutorze i producencie, który po latach wraca do Polski i na Ukrainę w poszukiwaniu polskiej rodziny, która podczas okupacji hitlerowskiej ukrywała jego i dużą grupę Żydów.

Filmy koprodukowane przez Redakcję Widowisk Artystycznych i Form Studyjnych TVP2 pojawią się również w cyklu „Panorama filmu polskiego”. Będą to dwa filmy traktujące o przedwcześnie zmarłych, legendarnych polskich literatach: Jonaszu Kofcie – „Jonasz w brzuchu Lewiatana” Krzysztofa Wierzbickiego oraz Stanisławie Dygacie – „Mój ojciec Staś” Andrzeja Dudzińskiego i Magdy Dygat.

W krakowskim festiwalu poprzez swoje koprodukcje godnie reprezentowana jest także Redakcja Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2.

I tak w konkursie krajowym weźmie udział „Nauka chodzenia” w reżyserii Marcina Stanisława Kopcia, opowieść o byłym członku warszawskiej mafii, który po wyjściu z więzienia próbuje sobie ułożyć życie od nowa, a także film Macieja Adamka „Dwa światy” – portret głuchoniemych rodziców i ich dwunastoletniej córki, wspierającej ich w praktycznych życiowych czynnościach i wprowadzającej widza w świat ludzi niepełnosprawnych.

W konkursach krajowym i międzynarodowym rywalizować będą: „Ikona” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego, filmowa medytacja na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury z perspektywy sędziwego lekarza, który poświęcił się pracy na syberyjskiej prowincji oraz „Alisa w krainie wojny” w reżyserii Alisy Kovalenko i Liubov Durakowej, czyli emocjonalny dziennik młodej Ukrainki, zagubionej w świecie tragicznej wojny i przemocy.

W ramach cyklu pozakonkursowego Docs+Science Redakcja Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 zaprezentuje najnowszy film dokumentalny Krystiana Matyska pt. „Łowcy miodu”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *