Telewizja Polska dla niepełnosprawnych

W III kwartale 2012 roku w TVP1/HD wyemitowano 32% pozycji programowych z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną. W TVP2/HD było to ponad 16%, w TVP Polonia – 13%, w TVP Kultura – 20%, w TVP Historia – 18%, w TVP Seriale 55%.

Znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o radiofonii i telewizji nakłada na wszystkich nadawców obowiązek przygotowania kwartalnie przynajmniej 10 proc programu (bez czasu reklam i telesprzedaży) z udogodnieniami dla osób niesłyszanych i niewidomych. Z danych za III kwartał br. wynika, że Telewizja Polska nie tylko wypełnia swój obowiązek, ale nawet kilkukrotnie go przekracza.

Programy dla niepełnosprawnych to przede wszystkim pozycje z napisami dla osób niesłyszących – głównie filmy i seriale polskie oraz pozycje nadawane w porze największej oglądalności. W poniedziałkowe wieczory z napisami nadawane są spektakle Teatru Telewizji. Posiadały je także te, emitowane „na żywo”. W czwartkowe wieczory napisy towarzyszą znanemu i lubianemu przez widzów programowi publicystycznemu „Sprawa dla reportera”. Telewizja Polska jako jedyna nadaje napisy do programów informacyjnych – codziennie są z nimi główne wydanie „Wiadomości”, „Sport” i „Pogoda” w Jedynce. W kanale TVP Info każdego dnia „Serwisowi Info Dzień” towarzyszy tłumacz języka migowego. Z językiem migowym emitowane są także niektóre filmy oraz serial „M jak miłość”. Osoby niewidome mające dostęp do telewizji cyfrowej, mogły już obejrzeć kilkanaście pozycji programowych z audiodeskrypcją. W najbliższym czasie, z nowości – 1 listopada zaprezentowany zostanie z audiodeskrypcją kolejny film z cyklu „Święta polskie” – „Wszyscy święci”.

Informacje o programach z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych są obecne w Telegazecie. W teletekście kanału TVP2/HD na stronie 180 w bloku „Poznaj swoje prawa” oraz na str. 240 w „Magazynie osób niepełnosprawnych”, zainteresowani tą tematyką mogą znaleźć wiele interesujących informacji.

Wzorem dla TVP jest brytyjska telewizja BBC, która emituje blisko 100 proc. programów z napisami i ok. 15% z audiodeskrypcją w swoich głównych kanałach (BBC1 i BBC2). Jednak jej finansowanie z publicznych pieniędzy jest ponad 120 razy większe niż TVP.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *