Trójka ogłasza konkurs na dramat radiowy

Trójka i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na dramat radiowy „NASŁUCHIWANIE: NIEPODLEGŁOŚĆ”. Wyróżnione słuchowiska zastaną zaprezentowane jeszcze w tym roku na antenie Programu 3. W środę 11 lipca w audycji „Do południa” (godz. 9.00-12.00) zastępca dyrektora Trójki i juror Mariusz Cieślik porozmawia o idei konkursu z przewodniczącym jury – prof. Jackiem Kopcińskim.

„NASŁUCHIWANIE” ma być wydarzeniem cyklicznym, które co roku zmieniać będzie podtytuł. – W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę suwerenności temat konkursu mógł być tylko jeden: NIEPODLEGŁOŚĆ. Oczywiście odnosi się on do historii, ale zakres skojarzeń związanych z kluczowym pojęciem organizatorzy pozostawiają artystom – zapowiadają organizatorzy. Teksty inspirowane wydarzeniami, które doprowadziły do powstania wolnej Polski, a także samym pojęciem niepodległości, autorzy mogą nadsyłać do końca września.

Teatr Polskiego Radia ma wspaniałą tradycję. Pisali dla niego najwięksi ze Zbigniewem Herbertem na czele. To jest akurat dobry przykład roli jaką w rozwoju dramaturgii odgrywało przez lata Polskie Radio. Kilka bardzo ważnych tekstów, przede wszystkim „Lalka”, twórca „Pana Cogito” napisał właśnie z myślą o realizacji radiowej. Ale w historii literatury drugiej połowy XX i początków XXI wieku trudno wskazać znaczące nazwiska twórców, którzy nie współpracowaliby z Polskim Radiem. I do tej właśnie tradycji chcemy nawiązać naszym konkursem – mówi Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia.

W skład jury konkursu weszli: Dominika Kluźniak – aktorka Teatru Narodowego; Krzysztof Czeczot – aktor i reżyser nagrodzony Prix Europa 2013 za słuchowisko „Andy”; Wawrzyniec Kostrzewski – reżyser teatralny i twórca telewizyjnego programu „La La Poland”; Mariusz Cieślik – zastępca dyrektora Programu 3 Polskiego Radia i przewodniczący – prof. Jacek Kopciński z Instytutu Badań Literackich PAN, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”.

W Polsce tworzy wielu dramatopisarzy kilku pokoleń obdarzonych bardzo ciekawą wyobraźnią radiową. Do nich adresujemy nasze zaproszenie, licząc także na udział w konkursie zdolnych debiutantów. Wierzymy, że temat pierwszej edycji „NASŁUCHIWANIA” zainspiruje pisarzy, traktujemy go bowiem bardzo szeroko. Pytamy: „jak rodziła się Niepodległa?”, ale także „czym jest niepodległość” oraz „czy jesteś niepodległy?”. W przyszłym roku i w latach następnych tematem naszego konkursu będą inne pojęcia ważne dla współczesności: migracje, gościnność, wiara – mówi prof. Jacek Kopciński.

W listopadzie jury ogłosi nazwiska laureatów. Wręczenie nagród odbędzie się podczas maratonu słuchowisk „NASŁUCHIWANIE” w Instytucie Teatralnym w Warszawie, a najlepsze dramaty zaprezentowane zostaną w listopadzie i grudniu na antenie Trójki. Nagroda główna to 10 tys. złotych (przyznane zostaną także nagrody za II i III miejsce oraz dwa wyróżnienia).

Partnerem akcji jest Instytut Teatralny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym.

Szczegóły konkursu już jutro w regulaminie na stronie internetowej trojka.polskieradio.pl oraz na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *