„Turyści z bocianich gniazd” – premiera słuchowiska w radiowej Dwójce

W najbliższą sobotę, 26 października o godzinie 22:30, Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska „Turyści z bocianich gniazd”, zrealizowanego na podstawie jedynej wydanej po wojnie powieści Czesława Straszewicza.

Książka „Turyści z bocianich gniazd” po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1953 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu. Jedyna wydana po wojnie powieść Straszewicza, urodzonego w Białymstoku pisarza i radiowca, zyskała przychylne głosy krytyki emigracyjnej, natomiast w Polsce przez lata była zapomniana. W PRL-u raz publikowana w drugim obiegu (Lublin 1987), w wolnej Polsce doczekała się jednego wydania w 1992 roku.

Na tę niezwykłą historię o powojennych losach Polaków składają się dwie mikropowieści: „Katedra sandwiczów” i „Kociołek na Ziemowita”, które autorka adaptacji – Ewa Stocka-Kalinowska – połączyła w całość. W „Katedrze sandwiczów” Straszewicz z dużą dozą humoru i dystansu, ale też nieskrywanej goryczy kreśli galerię typów polskiego wychodźstwa. Są w niej przedstawiciele starej, zarobkowej emigracji i różnego autoramentu emigranci powojenni, w tym tytułowi „turyści” – marynarze, którzy zeszli z polskich statków w Ameryce Południowej w poszukiwaniu lepszego jutra. Druga część – „Kociołek na Ziemowita” – to już opowieść o moszczących się w nowym ustroju Polakach, którzy mieszkają w kraju. To galeria aparatczyków, funkcjonariuszy, karierowiczów, ale i zwykłych ludzi zastraszonych i kręcących się w kółko w poszukiwaniu drogi wyjścia z pułapek zastawianych przez przedstawicieli nowej władzy. Straszewicz w swojej powieści niczego nie mitologizuje, nikogo nie oszczędza ani nie wybiela. Kreślony przez niego obraz Polaków zawiera wszystkie odcienie szarości, a niektóre refleksje są gorzkie i trudne.

W radiowej adaptacji „Turystów z bocianich gniazd” wystąpili: Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marynarze: Paweł Ciołkosz (Lizus), Sławomir Holland (Kostek), Mieczysław Morański (Bolesławski), Marek Frąckowiak (Fornalski), Paweł Szczesny (Trościa), Jan Peczek (Gwóźdź), Janusz Wituch (Bobuś), Tomasz Marzecki (Bączek), Polonia: Arkadiusz Bazak (Prezes Gacki), Miłogost Reczek (Misiak), Robert Czebotar (Lipiński), Artur Janusiak (Rumak), Jarosław Gruda (Salopa), Funkcjonariusze: Andrzej Ferenc (Bijas), Krzysztof Banaszyk (Gach), Ryszard Jabłoński (Rym), Zbigniew Suszyński (Dzikowski), Andrzej Blumenfeld (Rybienko), Piotr Zelt (Lubański), Kobiety: Joanna Jeżewska (Łucja Duszna), Marzena Trybała (Aninowska), Elżbieta Kijowska (Pani z kiosku). Słuchowisko wyreżyserował Janusz Kukuła, zrealizował Andrzej Brzoska, opracował muzycznie Marian Szałkowski.

Radiowa Dwójka serdecznie zaprasza do wysłuchania premiery 26 października w godzinach 22:30-23:30 w ramach „Wieczoru ze słuchowiskiem”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *