1-3 maja na antenach Telewizji Polskiej

Telewizja Polska przygotowała na majowy weekend od 1 do 3 maja 2015 roku wiele propozycji programowych, związanych z obchodami przypadających w tym okresie świąt i rocznic.

1 maja TVP Historia zaprosi na filmy i programy tematycznie związane ze Świętem Pracy oraz z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. O godzinie 8:20 w programie „Cafe Historia” przypomniana zostanie historia czasu wolnego. Jak odpoczywano dawniej, 200, 300 lat temu, w średniowieczu? W czasie katolickich świąt, których było multum? Na ten temat będą rozmawiali dr Artur Kurek z Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF-u w Krakowie oraz Przemysław Pilich, autor książek o tematyce turystycznej, założyciel Studenckiego Klubu Przewodników Świętokrzyskich. O godzinie 11:10 zostanie wyemitowany film dokumentalny Marka Drążewskiego „Dzień pierwszy”. Realizatorzy wykorzystali obrazy z kilkudziesięciu kamer z Centrum Monitoringu stolicy, zawieszonych w różnych miejscach. Dodatkowo ekipy zdjęciowe realizowały zdjęcia na ulicach Warszawy. Autorzy pytali polityków i zwykłych ludzi o obawy i nadzieje związane z przystąpieniem do UE. W filmie są również zdjęcia z pochodów i antypochodów 1 – majowych w Warszawie. Tematem filmu jest dzień 1 maja 2004 roku w Warszawie, czyli dzień pierwszy stolicy Polski w strukturze UE. O 13:15 „Desperaci – nieznana historia PRL-u – Niech się święci 1 maja”, cykl dokumentalnego Anety Chwalby. Podczas pochodu pierwszomajowego w Szczecinie i Gdańsku w 1971 roku doszło do niebywałej jak na tamten czas manifestacji. Wśród uczestników wyposażonych w szturmówki i praworządne transparenty pojawiły się napisy z żądaniem ukarania osób winnych masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 70′. Esbecka kamera zarejestrowała kilkanaście sekund tego milczącego „marszu protestu”. Dzisiaj ten materiał jest w zbiorach IPN, a TVP pokazuje go całej Polsce. O 14:00 – „PRL-owe obrzędy nowe” film dokumentalny Stanisława Janickiego. O 14:40 w „Sporze o historię – 1 Maja” przypomniana zostanie geneza obchodzenia tego dnia jako dnia wolnego od pracy. W programie wystąpią: prof. Janusz Odziemkowski, dr Marcin Zaremba i dr Marek Wierzbicki. O 16:50 „Z Gdańska do Europy” film dokumentalny Marka Drążewskiego o powstaniu Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” i słynnych 21 postulatów. Konsekwencją tych wydarzeń były obrady okrągłego stołu i pierwsze demokratyczne wybory w Polsce. Dla części Europy zaczęła się wiosna wolności. Kolejnym celem stało się przystąpienie krajów Europy Wschodniej do Unii Europejskiej. Mimo piętrzących się trudności w negocjacjach 1 maja 2004 roku na masztach ustawionych przed Parlamentem Europejskim w końcu załopotały flagi dziesięciu nowych członków Unii Europejskiej. O godzinie 17:25 TVP Historia zaprasza na program „Bez komentarza – 1 Maja” archiwalne materiały przedstawiające pochody pierwszomajowe w latach siedemdziesiątych, a także manifestacje antykomunistyczne, które odbyły się 1 maja 1982 roku w Warszawie w stanie wojennym.

Z kolei TVP Polonia o godzinie 15:10 zaprosi na film dokumentalny Jana Beerend Kepinskiego „Polska oczami orła” pokazujący zmiany, jakie zaszły w Polsce od maja 2004 roku, czyli od momentu przystąpienia Polski do UE. Twórcy dokumentu, wykorzystując nowoczesną technologię filmową, pokazują nasz kraj z innej niż dotąd perspektywy.

W dniu Święta Flagi, w sobotę 2 maja, TVP1 HD zaprosi o godzinie 15:45 na transmisję koncertu z okazji 25 – lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pt. „Powrócisz tu”. Będzie on osnuty wokół losów ludzi, wywodzących się z Polski, a mieszkających w różnych częściach świata poza Ojczyzną. W koncercie udział wezmą m.in. Małgorzata Ostrowska, Mietek Szcześniak, Natalia Szroeder, Janusz Radek, Anna Jurksztowicz i Aleksandra Nieśpielak. Będzie im towarzyszył zespół muzyczny Grzegorza Urbana. Udział w koncercie weźmie takze Monika Kuszyńska z przygotowaną na Eurowizję piosenką pt. „In The Name Of Love” (powtórka: niedziela, 3 maja, godzin 18:45, TVP Polonia). Z kolei w TVP Polonia o godzinie 14:55 zaprosi na film dokumentalny Jacka Wana „Orzeł i chryzantema”. Jego bohaterem jest Bronisław Piłsudski, starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego, i jego wnuk Kazuyoshi Kimura. Najważniejszą pozycją programową w sobotę 2 maja będzie w TVP Polonia o godzinie 17:30 transmisja uroczystości „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju” z wręczeniem dorocznych nagród TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Są one przyznawane wyjątkowym osobowościom ze świata nauki, kultury, polityki oraz sportu, którzy poprzez swoje osiągnięcia promują pozytywny wizerunek Polaków w świecie. Oprawę muzyczną gali zapewni Krzesimir Dębski, który specjalnie na tę okazję przygotuje premierowy projekt – „Krzesimir Dębski – Inspiracje”. Artyście towarzyszyć będą: saksofonista Andrzej Olejniczak, Kwartet Smyczkowy „Sabionetta Quartet” oraz zespół „Etnofonie Kurpiowskie” p/k Weroniki Grozdew. Koncert Galowy poprowadzą Magdalena Emilianowicz i Marek Zając. Na bezpośrednią relację z koncertu antena zaprosi o godzinie 17:55 i 20:45. (powtórka: niedziela, 3 maja, godzina 2:40 i 3:15 oraz 9:00 i 14:30. Drugą część koncertu pokaże Jedynka 3 maja o godzinie 13:20).

W 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Telewizja Polska od godziny 11:40 na trzech antenach: TVP1 HD, TVP Polonia i TVP Historia będzie transmitowała uroczystości państwowe z udziałem Prezydenta RP. Na Placu Zamkowym w Warszawie zostanie odczytana preambuła Konstytucji. Udział w uroczystościach wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz oddziały reprezentacyjne Wojska Polskiego. Studio plenerowe poprowadzi Marek Zając, który ze swoimi gośćmi będzie rozmawiał nie tylko o Święcie Konstytucji, ale również o 185. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Otwarta tego dnia w Zamku Królewskim wystawa „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2015”, którą będzie można zwiedzić, odnosi się w sposób szczególny do tego drugiego wydarzenia historycznego poprzez dwa dokumenty: akt detronizacji cara jako króla Polski z 25 stycznia 1831 oraz uchwałę z 7 lutego 1831 o wprowadzenie biało-czerwonej kokardy, która de facto wprowadzała polskie barwy narodowe. W studiu prowadzący i goście przypomną także o 25-ej rocznicy pierwszych niepodległościowych wyborów samorządowych. Gośćmi Marka Zająca będą historycy, m.in. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz, historyk Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym.

Wcześniej TVP Historia o godzinie 8:40 zaprosi na program „Cafe Historia” poświęcony symbolom narodowym. W TVP Polonia o 9:40 specjalne wydanie programu dla dzieci „Ziarno” – „Vivat 3 Maj”, w którym będzie mowa m.in. o czasach króla Jana Kazimierza, który jako pierwszy we Lwowie ogłosił Maryję Królową Polski. W TVP Regionalnej o 11:45 premierowa emisja reportażu „Król Staś lubił rosół” Stanisław August Poniatowski, właściwie Stanisław Antoni Poniatowski, to władca budzący do dzisiaj emocje. Jemu zawdzięczamy Konstytucję 3 Maja, z której jesteśmy ciągle niezwykle dumni. Był też ostatnim władcą Rzeczypospolitej Obojga Narodów i – jak sam powtarzał – jego panowanie ojczyźnie nie pomogło, choć pragnął dla niej tylko dobra. Przez wielu był i nadal jest uważany za króla słabego, bez charakteru, a przede wszystkim uległego carycy Katarzynie II. Reportaż opowiada o zwyczajach króla Stasia, sposobie życia, stylu uprawiania polityki (powtórka: godzina 21:45, 00:40 i 6:15). A o 17:00 film „Pamięć Polski”, w którym zaprezentowana zostanie Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Dokument, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, w 2014 roku został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, która obejmuje bezcenne zabytki piśmiennictwa, szczególnie istotne dla polskiej kultury, narodowej tożsamości pamięci historycznej. Wieczorem TVP Historia o 22:20 zaprosi na debatę historyczną „Konstytucja 3 Maja”. Goście programu podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, czym dla Polski i Polaków była i jest na przestrzeni ponad 220 lat ustawa zasadnicza.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *