10 kwietnia w TVP Historia

10 kwietnia to tragiczna data w historii Polski. Tego dnia w katastrofie smoleńskiej zginęli wybitni Polacy. TVP Historia zaprezentuje sylwetki ofiar katastrofy i opowie o wielkim dramacie ich bliskich.

„Moja Polska – rzecz o prezydencie Kaczorowskim”
Osią filmu jest wywiad z prezydentem Kaczorowskim ostatni jakiego udzielił przed kamerą, zrealizowany kilka dni przed katastrofą. Ryszard Kaczorowski wspomina w nim najważniejsze fakty ze swojego życia przedwojennego, wojennego i powojennego.
Emisja: godzina 16:00

„Smoleński lot”
Zapis osobistego dramatu osób, które straciły w katastrofie swoich bliskich. Relacjonując skutki jakie wywołała ta tragedia skupiamy się na historii jednej z rodzin, dotkniętej zarówno przez zbrodnię katyńską jak i katastrofę smoleńską. Ekipa TVP podróżuje z bohaterami do miejsc, w których rozegrały się te tragiczne wydarzenia. Tym samym przypominamy coś, co często ginie w gorącej atmosferze debaty o smoleńskiej tragedii. Chodzi o cel podróży, jakim było upamiętnienie ofiar stalinowskiej zbrodni na cmentarzu wojskowym w katyńskim lesie.
Emisja: godzina 19:50

„Przerwana kadencja”
Premiera w TVP Historia! O Sławomirze Skrzypku prezesie NBP opowiadają zarówno jego najbliżsi, jak współpracownicy i ekonomiści. To portret człowieka, ale także przypomnienie o działaniach podjętych przez Prezesa w Narodowym Banku Polskim. Magazyn „Global Finance” w 2009 r. uznał go za jednego z najlepszych szefów banków centralnych na świecie. Istotnym, choć nieco pobocznym skutkiem pracy Sławomira Skrzypka pozostaną wybite za jego kadencji monety. W ten sposób pozostawał wierny swoim przekonaniom oraz oddawał hołd polskim bohaterom. Kierowany przez niego NBP uhonorował w ten sposób m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę, Sybiraków, Juliusza Słowackiego i poetów Tadeusza Gajcego oraz Krzysztofa K. Baczyńskiego oraz Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, upamiętnił także powstanie wielkopolskie. Ostatnia moneta, której wydanie zaakceptował, była poświęcona 70. rocznicy mordu katyńskiego. Kilkadziesiąt kompletów tych monet zabrał ze sobą na pokład tupolewa, którym wraz z Prezydentem RP i pozostałymi członkami delegacji leciał do Smoleńska.
Emisja: godzina 22:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *