100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego w TVP Kultura

25 stycznia 2013 roku przypada setna rocznica urodzin kompozytora. Z tej okazji na całym świecie odbędą się koncerty z udziałem największych artystów polskich i zagranicznych.

TVP Kultura również włącza się w te obchody. Z tej okazji wyemituje dokument poświęcony kompozytorowi „Miłość i muzyka – portret Witolda Lutosławskiego”. Film jest próbą pokazania twórcy i jego miłości poprzez relacje najbliższych oraz muzykę, w której przyjaciele pomagają odnaleźć czytelne ślady jego osobowości. Film ilustrują fotografie i taśmy wideo ze zbiorów rodziny Lutosławskiego.

Ponadto TVP Kultura zaprasza na program, w którym opowie o wydarzeniach Roku Lutosławskiego. Zastanowi się w jaki sposób przybliżać słuchaczom muzykę kompozytora, by zaistniała ona nie tylko w świadomości znawców i melomanów, ale także, stała się powszechnie rozpoznawalna. TVP Kultura przypomni twórczość Lutosławskiego, a także opowie jakim był człowiekiem.

W rozmowie wezmą udział przedstawiciele różnych instytucji kulturalnych, muzykolodzy, wykonawcy i przyjaciele kompozytora. Program wzbogacą występy Royal String Quartet z udziałem skrzypka jazzowego Adama Bałdycha.

Witold Lutosławski należał do grona największych europejskich kompozytorów, wymienianych obok klasyków muzyki współczesnej, takich jak Bartók, Szymanowski, Strawiński, Britten. Krytycy zgodnie plasują go na drugim miejscu, za Fryderykiem Chopinem, w historii polskiej muzyki. Mimo to bardziej niż w kraju ceniono go za granicą, gdzie otrzymał wiele honorowych doktoratów od czołowych uniwersytetów całego świata, członkostwo najzacniejszych międzynarodowych instytucji i ponad 70 międzynarodowych odznaczeń artystycznych i naukowych, w tym Polar Music Price, uznawaną za muzyczną Nagrodę Nobla.

Do jego najwybitniejszych kompozycji należą m.in.: Wariacje symfoniczne, I i II Symfonia, 10 tańców polskich na orkiestrę kameralną, Muzyka żałobna, Gry weneckie, 3 poematy Henri Michaux na orkiestrę i chór, Koncert wiolonczelowy, Mi-parti, Wariacje na temat Paganiniego na dwa fortepiany.

„Miłość i muzyka – portret Witolda Lutosławskiego”

Emisja: piątek, 25 stycznia, godzina 8:15 i 17:10

Rozmowa w studiu i występ Royal String Quartet

Emisja: piątek, 25 stycznia, godzina 23:05
Powtórka: poniedziałek, 28 stycznia, godzina 8:45

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *