100. rocznica urodzin Gustawa Holoubka na antenie radiowej Jedynki i Dwójki

Program 1 Polskiego Radia oraz radiowa Dwójka w 100. rocznicę urodzin Gustawa Holoubka – legendarnego odtwórcy roli Gustawa – Konrada w „Dziadach” w reżyserii Kazimierza Dejmka, zapraszają do wysłuchania audycji poświęconych temu wybitnemu aktorowi i reżyserowi. 21 kwietnia na antenach publicznego nadawcy będzie można wysłuchać m.in. wspomnień Gustawa Holoubka oraz interpretacji wierszy w jego wykonaniu, czytanych w Polskim Radiu.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Holoubka Program 1 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone pamięci tego znakomitego i wszechstronnie utalentowanego aktora. W piątek, 21 kwietnia na antenie radiowej Jedynki w „Sygnałach dnia”, „Czterech Porach Roku”, „Muzycznej Jedynce” oraz „Ekspresie Jedynki” będzie można usłyszeć utwory czytane przez Gustawa Holoubka. Będą to dzieła m.in. Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta. O godz. 9.00, w audycji „Cztery Pory Roku” bedzie można usłyszeć pierwszy fragment słuchowiska wg. „Pani Walewskiej” Wacława Gąsiorowskiego, w którym gra Napoleona. Na kolejną odsłonę poświęconą pamięci reżysera, Program 1 zaprosi w „Muzycznej Jedynce” – zostaną wyemitowane utwory śpiewane przez Gustawa Holoubka. W audycji jubileuszowej o godz. 20.00 zostaną odtworzone fragmenty audycji i słuchowisk z udziałem tego wybitnego artysty – m.in. ostatni wywiad, którego udzielił dwa miesiące przed śmiercią w rocznicę zdjęcia z afisza słynnej inscenizacji „Dziadów” w Teatrze Narodowym, a także wypowiedzi jego przyjaciół. Nie zabraknie również rozmów z zaproszonymi gośćmi – Magdaleną Zawadzką, Janem Holoubkiem, Ewą Wiśniewską, Krzysztofem Gosztyłą oraz Januszem Kukułą. W „Kronice Sportowej” o godz. 22.30 Cezary Gurjew zaprezentuje archiwalne wypowiedzi Gustawa Holoubka dotyczące sportu.

W Programie 2 Polskiego Radia w cyklu audycji „Wiersz na dzień dobry”( emitowanych od poniedziałku do piątku o godz. 9.50) będzie można posłuchać liryków Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Władysława Broniewskiego, Mikołaja Sępa – Szarzyńskiego oraz Daniela Naborowskiego w mistrzowskiej interpretacji Gustawa Holoubka. Natomiast od poniedziałku, 24 kwietnia w cyklu nagrań Bogumiły Prządki „Głosy z przeszłosci” (godz. 12.45), których dokonała z wybitnym aktorem w 1999 roku, znajdą się m.in. wspomnienia z lat dziecinnych artysty, powróci też postać Władysława Woźnika, którego asystentem był Gustaw Holoubek, dzięki któremu został zaangażowany do Teatru Śląskiego w Katowicach.

Podczas tegorocznego XXII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który odbędzie się w Zamościu, w dniach 16-19 czerwca zostaną zaprezentowane słuchowiska z udziałem Gustawa Holoubka.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *