13. urodziny TVP Historia

3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, TVP Historia świętuje swój 13. jubileusz. Z tej okazji TVP Historia zaprasza na specjalną ofertę programową.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

W dniu 13. urodzin TVP Historia zaprasza o godz. 10:45 na fabularyzowany dokument „Megality historia sprzed 5500 lat” w reż. Krzysztofa Paluszyńskiego. Film opowiada o fascynujących, monumentalnych, kamiennych grobowcach. O godz. 14:40 Antena zaprasza na dokument „Niepodległość” w reż. Mirosława Borka, poświęcony drodze do odzyskania Niepodległości w 1918 roku, walce o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowie Niepodległej Polski. O godz. 16:15 dokument „Niepospolita” w reż. Tomasza Dobrosza o wizji Polski wybitnych postaci dwudziestolecia międzywojennego: Tadeusza Dołęgi – Mostowicza, Melchiora Wańkowicza, o. Maksymiliana Kolbe, Janusza Kusocińskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego i Hanki Ordonówny, natomiast o godz. 16.40 TVP Historia zaprasza na film dokumentalny w reżyserii Włodzimierza Gołaszewskiego „Szabla Polska” o historii oręża począwszy od czasów Stefana Batorego po kampanię wrześniową 1939.

W dniu 13. Urodzin TVP Historii o godz. 20.00 zaprasza widzów na premierę filmu fabularnego „Zrodzeni do szabli” w reżyserii Pawła Deląga i Janusza Sieniawskiego. To opowieść o honorze, męstwie i walce, na podstawie losów Jana Jerlicza, weterana wojny moskiewskiej, który wrócił w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego rozpocząć edukację wojskową jego syna Błażeja. W filmie przedstawiona została tajemnica rzemiosła najwyższej jakości, którego dziełem jest polska szabla, do dziś uważana za jedną z najlepszych na świecie. Antena pokaże o godz. 21.15 również film dokumentalny „Jego imię Polska – Tadeusz Kościuszko” w reż. Lucyny Smolińskiej, to opowieść o porozbiorowych początkach walki o Niepodległość Polski.

TVP Historia powstała, by rozwijać świadomość historyczną Polaków, opowiadać o narodowej tożsamości, przybliżać wydarzenia i bohaterów narodowych. Start kanału zapowiedział pół roku wcześniej prezydent Lech Kaczyński, 11 listopada 2006 roku. Antena swoją markę na rynku buduje od 13 lat, skutecznie wypełniając misję nadawcy publicznego. Od 2013 r. jest niezmiennie na pierwszym miejscu wśród kanałów o tematyce historycznej oraz w czołówce najpopularniejszych kanałów dokumentalnych w Polsce.

TVP Historia jest również największym na polskim rynku producentem filmów i reportaży o tematyce historycznej. Z inicjatywy Anteny powstało ponad 200 historycznych filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży poruszających tematy począwszy od prahistorii Polski, aż po jej najnowsze dzieje, a także liczne programy publicystyczne. Filmy TVP Historia zdobywają nagrody na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Antena od 3 lat jest gospodarzem konkursu filmów dokumentalnych i reportaży historycznych, ogłoszonego przez Zarząd TVP dla Ośrodków Terenowych Telewizji Polskiej W ramach konkursu powstają filmy, dotyczące najważniejszych polskich rocznic historycznych. Produkcje stworzone do tej pory dotyczyły m.in.: 100 lat Odzyskania Niepodległości Polski, zakończenia II wojny światowej i bitwy warszawskiej 1920 roku.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *