Ogólnopolski magazyn reporterów “Telekurier”, jeden z najpopularniejszych programów na antenie TVP Regionalna, obchodzi 2 lutego br. 15. urodziny. Specjalne, jubileuszowe wydanie programu widzowie zobaczą 1 lutego o godzinie 23:00.

“Telekurier” od początku jest produkowany w TVP Poznań, ale w tworzenie magazynu zaangażowane są wszystkie Oddziały Terenowe TVP. Reportaże do poszczególnych wydań programu przygotowują najlepsi reporterzy TVP z całej Polski. Niektórzy z nich debiutowali na antenie ogólnopolskiej właśnie w “Telekurierze”. Wśród nich m.in. wielokrotnie nagradzana Brygida Frosztęga z TVP Katowice, tragicznie zmarła wraz z mężem i dzieckiem w październiku zeszłego roku.

Reporterzy “Telekuriera” zajmują się sprawami o charakterze śledczym i obyczajowymi. Piętnują łamanie prawa, absurdy oraz urzędniczą nieudolność. Poruszają tematy niechętnie ujawniane, jak przyzwolenie na przemoc, rodzinne dramaty czy korupcję władz. Autorzy na żywo komentują niecodzienne wydarzenia, korzystając z siły zasięgu i nowoczesnej technologii TVP. Każdego dnia mogą dotrzeć z kamerą w dowolne miejsce w kraju, gdzie dzieje się coś ciekawego lub bulwersującego. Pozwala to realizować poruszające reportaże, na które czekają widzowie “Telekuriera”. Wielu z nich staje się bohaterami reporterskich relacji. Uwikłani w konflikty sąsiedzkie, w zmagania z bezduszną biurokracją, szukają pomocy właśnie w “Telekurierze”.

Co istotne reporterzy magazynu nie zapominają i wracają do bohaterów swoich reportaży nawet po kilku latach, dzięki czemu sprawy wielu poszkodowanych znajdują w “Telekurierze” szczęśliwy finał.

Pierwszy raz widzowie ówczesnej Regionalnej Trójki zobaczyli program produkowany w Poznaniu 2 lutego 2000 roku o godzinie 20:00. Przywitał wtedy widzów Tadeusz Zwiefka, który był głównym prezenterem “Telekuriera” do kwietnia 2004 roku. W ciągu 15 lat widzowie obejrzeli około 5 tysięcy wydań programu (nie licząc “Telekuriera Bis”, “Telekuriera nocą”, emitowanego od września 2002 do czerwca 2004 roku i “Telekuriera na żywo” w latach 2004-2006). “Telekurier” niejednokrotnie przechodził zmiany oprawy graficznej, scenografii, , a nawet tytuł – “Telekurier Bliżej Ciebie” (w 2007 roku). Zmieniali się również prowadzący. Twarzami “Telekuriera” – poza Tadeuszem Zwiefką – byli jeszcze m.in.: Dorota Knop, Monika Stachurska, Paweł Binkowski, Grzegorz Chlasta, Artur Adamczak i Tomasz Wolny. Obecnie program prezentują na antenie Ewa Siwicka, Robert Chodyła i Dariusz Nowakowski. Producentem “Telekuriera” jest Rafał Biernacki, a nadzór redakcyjny pełni Piotr Garbarczyk.

“Telekurier” można oglądać od poniedziałku do piątku o godzinie 22:40, a w niedzielę o godzinie 23:00 “Telekurier Extra”, w którym prezentowane są wybrane reportaże z tygodnia. Średnia widownia programu w zeszłym roku wynosiła prawie 200 tys. osób (1,95% udziału w rynku), a rekordowe wydanie – 18 lipca 2014 roku – zgromadziło aż 434 tys. (3,43%) widzów.

Źródło: Telewizja Polska