15 lat „Telekuriera” w Telewizji Polskiej

Ogólnopolski magazyn reporterów „Telekurier”, jeden z najpopularniejszych programów na antenie TVP Regionalna, obchodzi 2 lutego br. 15. urodziny. Specjalne, jubileuszowe wydanie programu widzowie zobaczą 1 lutego o godzinie 23:00.

„Telekurier” od początku jest produkowany w TVP Poznań, ale w tworzenie magazynu zaangażowane są wszystkie Oddziały Terenowe TVP. Reportaże do poszczególnych wydań programu przygotowują najlepsi reporterzy TVP z całej Polski. Niektórzy z nich debiutowali na antenie ogólnopolskiej właśnie w „Telekurierze”. Wśród nich m.in. wielokrotnie nagradzana Brygida Frosztęga z TVP Katowice, tragicznie zmarła wraz z mężem i dzieckiem w październiku zeszłego roku.

Reporterzy „Telekuriera” zajmują się sprawami o charakterze śledczym i obyczajowymi. Piętnują łamanie prawa, absurdy oraz urzędniczą nieudolność. Poruszają tematy niechętnie ujawniane, jak przyzwolenie na przemoc, rodzinne dramaty czy korupcję władz. Autorzy na żywo komentują niecodzienne wydarzenia, korzystając z siły zasięgu i nowoczesnej technologii TVP. Każdego dnia mogą dotrzeć z kamerą w dowolne miejsce w kraju, gdzie dzieje się coś ciekawego lub bulwersującego. Pozwala to realizować poruszające reportaże, na które czekają widzowie „Telekuriera”. Wielu z nich staje się bohaterami reporterskich relacji. Uwikłani w konflikty sąsiedzkie, w zmagania z bezduszną biurokracją, szukają pomocy właśnie w „Telekurierze”.

Co istotne reporterzy magazynu nie zapominają i wracają do bohaterów swoich reportaży nawet po kilku latach, dzięki czemu sprawy wielu poszkodowanych znajdują w „Telekurierze” szczęśliwy finał.

Pierwszy raz widzowie ówczesnej Regionalnej Trójki zobaczyli program produkowany w Poznaniu 2 lutego 2000 roku o godzinie 20:00. Przywitał wtedy widzów Tadeusz Zwiefka, który był głównym prezenterem „Telekuriera” do kwietnia 2004 roku. W ciągu 15 lat widzowie obejrzeli około 5 tysięcy wydań programu (nie licząc „Telekuriera Bis”, „Telekuriera nocą”, emitowanego od września 2002 do czerwca 2004 roku i „Telekuriera na żywo” w latach 2004-2006). „Telekurier” niejednokrotnie przechodził zmiany oprawy graficznej, scenografii, , a nawet tytuł – „Telekurier Bliżej Ciebie” (w 2007 roku). Zmieniali się również prowadzący. Twarzami „Telekuriera” – poza Tadeuszem Zwiefką – byli jeszcze m.in.: Dorota Knop, Monika Stachurska, Paweł Binkowski, Grzegorz Chlasta, Artur Adamczak i Tomasz Wolny. Obecnie program prezentują na antenie Ewa Siwicka, Robert Chodyła i Dariusz Nowakowski. Producentem „Telekuriera” jest Rafał Biernacki, a nadzór redakcyjny pełni Piotr Garbarczyk.

„Telekurier” można oglądać od poniedziałku do piątku o godzinie 22:40, a w niedzielę o godzinie 23:00 „Telekurier Extra”, w którym prezentowane są wybrane reportaże z tygodnia. Średnia widownia programu w zeszłym roku wynosiła prawie 200 tys. osób (1,95% udziału w rynku), a rekordowe wydanie – 18 lipca 2014 roku – zgromadziło aż 434 tys. (3,43%) widzów.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *