18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II w Polskim Radiu

Święty Jan Paweł II odszedł 2 kwietnia 2005 roku. W 18. rocznicę Jego śmierci na antenach Polskiego Radia będzie można wysłuchać audycji specjalnych, a w nich m. in. rozmów z ekspertami i historykami. Polskie Radio zaplanowało na ten dzień szereg wspomnień, rozmowy z gośćmi, emisję archiwalnych nagrań i transmisję wyjątkowego widowiska artystycznego o charakterze religijnym pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci” z Wadowic. Polskie Radio przygotowało też specjalny podcast „Jan Paweł II. Nauczanie”, zawierający wybrane fragmenty papieskich homilii i przemówień związanych z najważniejszymi kwestiami Jego nauczania.

2 kwietnia na antenie radiowej Jedynki prezentowane będą utwory muzyczne, które powstały na podstawie wierszy Jana Pawła II. Ich emisja o godz. : 10.50, 11.50, 12.50, 13.50, 14.50, 16.50 i 20.50. Tego dnia cała „Familijna Jedynka” poświęcona będzie papieżowi i Niedzieli Palmowej. Z kolei w audycji „Gdzie jest Pan Cogito” o godz. 15.00 o życiu i osobie Jana Pawła II. Gośćmi red. Małgorzaty Raczyńskiej – Weinsberg będą: prof. Witold Kawecki, prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i red. Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej i historyk prof. Rafał Łatka.

O godz. 17.00 wyemitowany zostanie reportaż „Światło ze Wschodu” Urszuli Żółtowskiej – Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej – Górnej. Wieczorem, o godz. 18.00 na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia transmitowane będzie, równolegle z TVP 1 i TV Trwam, widowisko artystyczne „Nie zastąpi Ciebie nikt”, w którym przypomniane zostaną najważniejsze wydarzenia i wystąpienia św. Jana Pawła II z całego jego pontyfikatu. W warstwie muzycznej wydarzenia pojawią się tradycyjne pieśni i piosenki religijne, których Jan Paweł II najchętniej słuchał. Wykonawcy: Hanna Rybka, Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Iza Szafrańska, Piotr Cugowski, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny, zespół Siewcy Lednicy, zespół Promyczki Dobra, Chór Sound’N’Grace, zespół Mała Armia Janosika. Tego dnia na antenie radiowej Jedynki emisja słuchowiska na podstawie utworu teatralnego Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” (z 1982 roku) w adaptacji i reżyserii Zdzisława Dąbrowskiego. W „Kulturalnej Jedynce” o godz. 23.00 o artystycznej działalności papieża.

W niedzielę, 2 kwietnia na antenie Programu 2 Polskiego Radia w „Poranku Dwójki” tematyka nawiązująca do rocznicy śmierci Jana Pawła II. Następnie o godz. 10.00 Karol Furtak zaprasza na audycję specjalną: Próg nadziei – nagranie Chóru Polskiego Radia z 2014 roku i wiersz poświęcony Janowi Pawłowi II. O godz. 11.00 radiowa Dwójka wyemituje słuchowisko Karol Wojtyła „Boska przestrzeń” w adaptacji Elżbiety Staniszewskiej i reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego. Obsada: Teresa Lipowska, Ignacy Machowski, Maciej Szary, Andrzej Piszczatowski, Andrzej Ferenc, Adam Bauman, Jacek Mikołajczak. To literacko-dokumentalne słuchowisko zostało oparte na twórczości Karola Wojtyły i tekście listu Jana Pawła II o pielgrzymowaniu w roku jubileuszowym. Po nim (od godz. 11.30) Mariusz Gadowski zaprezentuje muzykę z filmów z wątkami papieskimi. Wieczorem, o godz. 19.30 audycja dokumentalna „Ostatnie godziny” Justyny Piernik, przypominająca godzina po godzinie, jak przeżywaliśmy ostatni dzień życia Jana Pawła II. Przez cały dzień prezentowane będą obrazy dźwiękowe z wydarzeń 2005 roku i odpowiednia muzyka.

Radiowa Trójka 2 kwietnia od godz. 6.00 zaprasza na „Muzyczne rozmowy”, gdzie usłyszeć będzie można utwory i dzieła muzyczne, których powstanie zainspirowane były osobą ojca świętego. Gościem audycji specjalnej o godz. 11.00 będzie Jolanta Sosnowska – autorka wielotomowej biografii Jana Pawła II pt. „Hetman Chrystusa”. Poza tym rozmowa z jednym z największych specjalistów w dziedzinie twórczości Jana Pawła II i jego dorobku teatralnego – prof. Wojciechem Kaczmarkiem, w audycji „Trzy Gramy Redbada” o godz. 14:00. Tego dnia na „Scenie Teatralnej Trójki” o godz. 22.00 „HIOB” – wczesny (1940) dramat poetycki Karola Wojtyły osnuty na biblijnej Księdze Hioba w reżyserii Anny Skuratowicz. W roli tytułowej Przemysław Bluszcz. Przez cały dzień na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia emisja cyklu „Jan Paweł II. Pamiętamy” z fragmentami homilii i innych wystąpień. Informacje bieżące o wydarzeniach rocznicowych pojawiać się będą w serwisach informacyjnych stacji.

W radiowej Czwórce 2 kwietnia dwie audycje specjalne poświęcone rocznicy śmierci Jana Pawła II. W „Muzyce dobrego Słowa” Małgorzata Bartas-Witan pochyli się nad słowami kierowanymi do młodych. Słowom będą towarzyszyć – inspirowane Ewangelią, którą głosił papież – piosenki w wykonaniu Marcina Stycznia, Deus Meus, Mocnych w Duchu, Kamila Bednarka. Z kolei w „Nocnych Cz@tach” Mariusz Pieśniewski porozmawia o tym, jak pontyfikat Jana Pawła II zmieniał życie ówczesnych młodych ludzi oraz jak wtedy i dziś nauka papieża JP II kształtuje życiowe wybory młodych. Czwórka zaprasza także do słuchania podcastu Jakuby Jamrozka z cyklu „Zaklinacze czasu” : Zakrzówek, Pastwiska, Kalwaria Zebrzydowska czy Warszawa – gdzie szukać nieoczywistych miejsc związanych z Janem Pawłem II? (do posłuchania na czworka.polskieradio.pl oraz podcasty.polskieradio.pl).

W Polskim Radiu 24 2 kwietnia transmisje i rozmowy z ekspertami, historykami, publicystami, politykami, ludźmi kościoła i teologami, w tym m. in. z abp. Grzegorzem Rysiem oraz abp. Markiem Jędraszewskim. Temat obecny będzie w serwisach i magazynach informacyjnych oraz w wybranych audycjach autorskich. Polskie Radio 24 przygotowało także specjalne debaty: na temat sylwetki papieża w wielu aspektach, którą poprowadzi Magdalena Drohomirecka, a także ukierunkowaną na wątki historyczne, którą poprowadzi Tadeusz Płużański.

W Polskim Radiu Chopin w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II o godz. 15.00 audycja specjalna, w której zabrzmią: Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego i Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego.

Polskie Radio Dzieciom w audycji „Na niedzielę” 2 kwietnia o godz. 9:00 wyemituje wypowiedzi św. Jana Pawła II kierowane do dzieci oprawione dziecięcą muzyką religijną.

Słuchacze Polskiego Radia dla Zagranicy będą mogli wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów z ekspertami, historykami i publicystami: m. in. rozmowy z prof. Janem Żarynem – badaczem historii Kościoła, Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego na temat dziedzictwa św. Jana Pawła II, rozmowy z Piotrem Dmitrowiczem -historykiem, Dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego o realiach działań kardynała Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II, a problemem ahistoryczności czy rozmowy z prof. Dominiką Gardzińską – Żukowską – teologiem kultury z UKSW.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *