25. rocznica wyborów 1989 roku w Polskim Radiu

Polskie Radio włącza się w obchody 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Audycje poświęcone rocznicy przygotowały Radiowa Jedynka, Dwójka, Trójka oraz Czwórka.

W poniedziałek, 2 czerwca o godzinie 15:00 rozpocznie się specjalne wydanie „Popołudnia z Jedynką”, w którym prowadzący podsumują 25 lat transformacji gospodarczej. Natomiast wtorkowe wydanie audycji poświęcone zostanie osiągnięciom polskiej polityki zagranicznej w ostatnich 25 latach oraz roli, jaką Polska odgrywa we współczesnym świecie.

4 czerwca o godzinie 9:15 Radiowa Jedynka zaprasza na transmisję specjalnej debaty z udziałem prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz prezydenta Niemiec na temat współczesnego rozumienia słowa „wolność”. Na ten dzień Pierwszy Program Polskiego Radia przygotował również całodzienny cykl wywiadów podsumowujących stan polskiej demokracji i społeczeństwa po 25 latach przemian, a wśród gości zaproszonych do studia pojawią się m.in. Jadwiga Staniszkis, Włodzimierz Cimoszewicz, Mirosław Chojecki, Marian Krzaklewski, Henryk Wujec, Aleksander Hall, Małgorzata Niezabitowska, Władysław Frasyniuk, Juliusz Machulski, abp Tadeusz Gocłowski. Na zakończenie obchodów Radiowa Jedynka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Wolnego Słowa, gdzie w godzinach 17:15-18:00 odbędzie się debata „Polska i Polacy – osiągnięcia 25-lecia wolności”, w której udział wezmą: Andrzej Zoll, Paweł Śpiewak, Ryszard Bugaj, Irena Lipowicz.

W „Zapiskach ze współczesności”, od poniedziałku do piątku o 11:45, radiowa Dwójka zaprasza do wysłuchania wspomnień uczestników i świadków wydarzeń ’89 roku – m.in. Jacka Bocheńskiego, Andrzeja Mietkowskiego, Joanny Szczepkowskiej i Jadwigi Staniszkis.

W poniedziałek o godzinie 21:30 w audycji „Opowieści po zmroku” dokument o byłej kawiarni „Niespodzianka” na Pl. Konstytucji w Warszawie, gdzie mieścił się komitet wyborczy Solidarności.

4 czerwca w „Notatniku Dwójki” o godzinie 14:45 w audycji Janiny Jankowskiej przypomniane zostaną archiwalne nagrania dziennikarzy związanych z Komitetem Obywatelskim przy Lechu Wałęsie. W „Sezonie na Dwójkę” o godzinie 18:00 nastąpi rozstrzygnięcie dwójkowego konkursu na 25 najlepszych książek ostatniego ćwierćwiecza. Zaś w „Rozmowach po zmroku” o godzinie 21:30 okaże się, jak przełom ’89 widzieli ludzie świata mediów: dokumentaliści, reporterzy i fotograficy.

W „Notatniku Dwójki” 5 czerwca o godzinie 15:00 znajdą się liczne nagrania z okresu wyborów ’89 pochodzące z Archiwum Polskiego Radia, o których opowie Jacek Szymanderski, poseł z ramienia KO Solidarność.

W piątek, 6 maja dwie audycje o zmarłej 25 lat temu Halinie Mikołajskiej – o godzinie 15:00 Program 2 przedstawi sylwetkę tej wybitnej aktorki i uczestniczki opozycji demokratycznej, a o godzinie 22:00 przypomni jej najwybitniejsze kreacje radiowe. Natomiast gościem Jerzego Kisielewskiego o godzinie 18:00 będzie działacz KOR-u, jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Henryk Wujec.

8 czerwca w godzinach 12:00-14:00 Program 2 zaprasza na transmisję z warszawskich Łazienek, gdzie z udziałem autorów, wydawców i słuchaczy odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „25 książek na 25-lecie”. Plebiscyt został objęty patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego „25-lecie Wolności”. Również w niedzielę, w „Strefie literatury” o godzinie 18:00, Andrzej Rosner i Jan Strękowski opowiedzą, jak literatura drugiego obiegu wychodziła z podziemia.

Od 29 kwietnia Program 3 Polskiego Radia nadaje cykl „Słucham: Wolność”, w którym prezentowane są najważniejsze polskie piosenki minionych 25 lat. 3 czerwca zabrzmi ostatni z 25 utworów wybranych przez Jana Niebudka.

4 czerwca w audycji „Do południa” (godziny 9:00-12:00) autorskie podsumowanie ćwierćwiecza w polskiej muzyce przedstawi Marek Niedźwiecki. Przez cały dzień Trójka emitować będzie polską muzykę, której wyboru dokonała Anna Gacek. Rocznicy pierwszych wolnych wyborów poświęcona zostanie również specjalna audycja (14:00-15:00), w której Gabriela Darmetko i Michał Nogaś odtworzą realia czerwca 1989 roku. Temat tamtych wydarzeń przewijał się będzie również w obu wydaniach „Zapraszamy do Trójki” (6:00-9:00 oraz 16:00-19:00) oraz „Klubie Trójki” (21:00-22:00). Informacje o aktualnych wydarzeniach tego dnia pojawią się w serwisach informacyjnych Trójki.

3 czerwca w audycji „4 do 4” w godzinach 13:00-14:00 słuchacze Czwórki będą mieli okazję włączyć się do dyskusji o świadomości młodych Polaków i ich wiedzy na temat wydarzeń sprzed 25 lat, a w „Stacji Kultura” (godziny 11:00-13:00) o filmie „Moje pokolenie ’89” opowie reżyser Paweł Jóźwiak-Rodan.

Czwórka uczci 25-lecie wolności wspomnieniami wybitnych osobowości ze świata kultury, stosunków międzynarodowych, działalności społecznej, ekonomii. 4 czerwca co godzinę między 6:00 a 20:00 na antenie będzie pojawiał się kolejny odcinek cyklu. Znani działacze organizacji pozarządowych, doświadczeni dziennikarze, krytycy sztuki, ekonomiści i analitycy podsumują przemiany demokratyczne w Polsce z perspektywy bliskich im dziedzin, takich jak polityka międzynarodowa, sytuacja gospodarcza, sport, film, sztuki wizualne, Polska w Europie. 25-lecie podsumowywać będą m.in. Anna Radwan – prezes zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, Paweł Łukasiak – prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Grzegorz Dziemidowicz – dyplomata i były Ambasador RP w Egipcie, Sudanie i Grecji, Paweł Sztompke – dziennikarz muzyczny Polskiego Radia, Joanna Sławińska – krytyczka filmowa i dziennikarka Polskiego Radia, dr Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Poza cyklem „25 lat wolności”, w audycji „W cztery oczy” (godziny 9:00-11:00) usłyszeć będzie można dźwiękową historię pod hasłem „To był dobry wybór”, a w programie „Na cztery ręce” (23:00-00:00) relację z gry miejskiej „Wyłącz system”, która jest częścią festiwalu pod tym samym tytułem.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *