3 x Kędzierzawska w TVP Kultura

Jej filmy, kameralne, intymne, tworzone niejako w kontrze do wymagań masowej publiczności, sprawiają wrażenie jakbyśmy podpatrywali bohaterów ukradkiem, zaglądając w ich świat przez lekko uchylone drzwi. Na trzy filmy Doroty Kędzierzawskiej TVP Kultura zaprasza w ramach kolejnego wakacyjnego mini przeglądu twórczości polskich reżyserów: od poniedziałku 8 lipca do środy 10 lipca 2013 roku.

Przegląd rozpoczną 8 lipca o godzinie 21:10 „Diabły, diabły” (1991 rok) – historia dojrzewania kilkunastoletniej dziewczynki. Katalizatorem przemian w niej jest obóz rozbity przez Cyganów w pobliżu miasteczka, w którym mieszka bohaterka. Cyganie niepokoją, ale też budzą ciekawość, zwłaszcza uczniów miejscowej szkoły. Szczególne wrażenie przybysze wywierają na Małej, 13-letniej bohaterce filmu. To jej oczami oglądamy przedstawioną w filmie historię.

9 lipca o godzinie 21:05 zapraszamy na „Nic” – film (1998 rok), który wywołał liczne dyskusje. Najczęściej poruszano w nich kwestię zdumiewającej dysproporcji między przedstawionym w filmie okrutnym światem, a jego wizualnym kształtem – wyjątkowo wyrafinowanym i pięknym.

Przegląd 10 lipca o godzinie 21:05 zakończy film „Pora umierać” (2007 rok) ze znakomitą rolą 92-letniej wówczas Danuty Szaflarskiej. Tę kreację doceniło jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2007 roku, przyznając aktorce nagrodę za główną rolę kobiecą. Otrzymała za nią także Orła – Polską Nagrodę Filmową.

3 x Kędzierzawska

Emisja: poniedziałek-środa, 8-10 lipca, godzina 21:05

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *