68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenach Telewizji Polskiej

Z okazji 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Telewizja Polska przeprowadzi specjalne relacje z uroczystości i wydarzeń upamiętniających walki powstańcze, a także zaprezentuje na swoich antenach filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże poświęcone Powstaniu.

1 sierpnia w TVP INFO wydarzeniem będzie „Poranek z Muzeum Powstania Warszawskiego”, nadawany w godz. 6:00-11:00. Rozmowy z gośćmi, uczestnikami Powstania, historykami oraz klimat tego niezwykłego miejsca, pozwolą widzom zrozumieć trudne wybory zwykłych ludzi.

Tego dnia od godziny 16:55 TVP INFO transmitować będzie uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis. Kanał informacyjny będzie również na bieżąco relacjonować oficjalne uroczystości i wydarzenia upamiętniające wybuch Powstania.

Natomiast o godzinie 23:45 w TVP INFO dokument Zofii i Andrzeja Kunertów „…za każdy kamień twój…”. Film ukazuje dramatyzm Powstania poprzez losy jego uczestników, znanych postaci ze świata kultury. Dobór bohaterów pozwala ukazać znaczący udziału cywilów, walczących w jednym szeregu z żołnierzami. Autorzy przypominają postać dowódcy Powstania gen. „Montera”, a z drugiej strony pokazują formacje niemieckie i oddziały kolaboracyjne. Na temat zbrodni niemieckich i powojennych losów niemieckich dowódców wypowiada się prof. Władysław Bartoszewski. 31 lipca o godzinie 00:30 TVP1/HD zaprezentuje film „Pierścionek z orłem w koronie” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jest to polski dramat wojenny oparty na motywach powieści Aleksandra Ścibor-Rylskiego „Pierścionek z końskiego włosia”.

1 sierpnia o godzinie 20:20 TVP1/HD wyemituje film Bronisława Broka „Cafe pod Minogą”, ukazujący mieszkańców Warszawy, walczących w latach okupacji z wrogiem i niosących pomoc rodakom.

Tego dnia o godzinie 22:00 TVP1/HD zaprasza również na wyjątkowy koncert „Morowe panny” z cyklu „Pamiętamy ’44”. Koncert zainaugurował oficjalne obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbył się 28 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Teksty wykonywanych utworów powstały na podstawie relacji uczestniczek Powstania. Tytułowe „Morowe Panny” to łączniczki, sanitariuszki i walczące w powstaniu kobiety. To historia stolicy opowiedziana przez młode kobiety z ich problemami, przemyśleniami i spostrzeżeniami, dotyczącymi Powstania Warszawskiego i współczesnej Warszawy. Podczas koncertu wystąpili m.in.: Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Lilu i Marika. Koncert prowadzą Magdalena Smalara i Artur Orzech. Retransmisja koncertu 2 sierpnia w TVP Polonia.

W TVP2/HD tego dnia o godzinie 16:20 będzie można obejrzeć dramat obyczajowy „Godzina W” w reżyserii J. Morgensterna. Film opowiada o wydarzeniach z pierwszego dnia Powstania Warszawskiego, gdy Niemcy wycofywali się z Warszawy w związku z natarciem wojsk radzieckich. W tych okolicznościach polskie podziemie wydaje rozkaz rozpoczęcia walk na godzinę 17:00, tytułową Godzinę „W”.

1 sierpnia TVP2/HD pokaże serię ośmiu felietonów „Powstanie Warszawskie – kobiety” dokumentujących projekt przygotowany przez PKO Bank Polski i Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem projektu było oddanie hołdu uczestniczkom Powstania. Do udziału zaproszono współczesne kobiety, które analizowały zdjęcia kobiet walczących i odpowiadały na serię pytań.

TVP Historia 1 sierpnia o godzinie 12:15 wyemituje dokument „Ślady – Tadeusz Gajcy” w reż. Hanny Etemadi. Poetę Powstania Warszawskiego wspominają młodszy brat Mieczysław, koledzy z gimnazjum o. Marianów oraz naoczny świadek jego śmierci. W filmie fragmenty wierszy i unikatowe materiały archiwalne.

Natomiast o 16:30 w TVP Historia reportaż autorstwa Lucyny Smolińskiej „Pamięć ciągle żywa”. Autorka wędruje po współczesnej Warszawie śladami Powstania Warszawskiego, przewodnikami w tej opowieści są m.in. sanitariuszka Barbara Fricze z 101 kompanii majora „Roga”, Zdzisław Skwara, wybitny artysta- śpiewak ze 101 kompanii saperów zgrupowanie „Gozdawy” oraz aktorka Danuta Mancewicz – sanitariuszka. O godzinie 17:00 w TVP Historia, jak w całej Warszawie zawyją syreny, a o godzinie 21:50 TVP Historia pokaże film dokumentalny „Warszawskie dzieci” poświęcony piosenkom powstańczym, które są kanwą opowieści o codzienności i bohaterstwie Powstańców oraz nastroju tamtych dni. TVP Polonia 1 sierpnia o godzinie 23:45 wyemituje film dokumentalny „Powstanie zwykłych ludzi” w reż. Pawła Kędzierskiego. Zebrane od cywilnych uczestników Powstania Warszawskiego relacje posłużyły do zbudowania wielowątkowej, pozbawionej patosu opowieści o życiu codziennym powstańczej Warszawy. W oprawie spoty „Polska Walcząca” promujące warszawskie obchody rocznicy wybuchu Powstania.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *