70-lecie wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim na antenach TVP

W piątek,19 kwietnia 2013 roku Telewizja Polska będzie relacjonować uroczystości związane z obchodami 70-lecia wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. W TVP1/HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia przez cały dzień będą emitowane programy i filmy dokumentalne poświęcone zrywowi polskich Żydów, którzy siedemdziesiąt lat temu chwycili za broń i stawili opór niemieckim okupantom.

Główne uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych, zagranicznych delegacji oraz powstańców pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie pokaże na żywo około godziny 10:00 TVP INFO.

Przez cały dzień we wszystkich programach i serwisach kanału informacyjnego telewizji publicznej nie zabraknie relacji i rozmów traktujących o powstaniu i jego uczestnikach. Rocznicy powstania w Getcie Warszawskim będą poświęcone wszystkie wydania programów informacyjnych TVP: „Wiadomości”, „Teleexpressu”, „Panoramy” i „Polonii 24”.

19 kwietnia występujący na wizji dziennikarze Telewizji Polskiej będą mieli przypięte żonkile. Kwiaty te mają przypominać o wydarzeniach rozgrywających się w stolicy 70 lat temu.

TVP przygotowała ponadto niezwykłe reportaże, filmy dokumentalne i fabularne nawiązujące do rocznicy.

TVP1/HD rozpocznie dzień specjalnym wydaniem „Kawy czy herbaty” związanym z rocznicą w Getcie Warszawskim. Specjalny, rocznicowy charakter będzie miało również wydanie „Polityki przy kawie”. O godzinie 10:30 TVP1/HD wyemituje film dokumentalny Jerzego Bossaka „Requiem dla 500 tysięcy”, a potem, w trzech wejściach o godzinie 13:20, 16:20 i 16:45, pokaże sylwetki bohaterów powstania. TVP Kultura o godzinie 9:30 zaprezentuje „Wielki Tydzień”, głośny dramat psychologiczny w reżyserii Andrzeja Wajdy. TVP Historia problematykę powstania poruszy w wielu programach, przede wszystkim reportażach i filmach dokumentalnych. I tak np. o godzinie 11:40 zostanie wyemitowany reportaż „Gwoździec. Rekonstrukcja”, a p godzinie 14:15 materiał archiwalny „Nieopłakani, niepogrzebani”. Natomiast program publicystyczny Cafe Historia będzie w całości poświęcony Muzeum Historii Żydów Polskich (godzina 18:00). O godzinie 20:55 antena wyemituje premierowy film dokumentalny „Polskie, międzynarodowe spotkania młodzieżowe”. Ten szczególny dzień zakończy się w TVP Historia emisją dwóch filmów dokumentalnych: „Wiera Gran” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz (godzina 1:10) oraz Michała Nekanda – Trepki „Narodzona po raz drugi” (godzina 2:25). TVP INFO pokaże o godzinie 23:30 unikatowy film dokumentalny w reż. Zbigniewa Wawra „Ostatni bój warszawskiego getta” o historii i przebiegu powstania na podstawie materiałów archiwalnych i wspomnień Marka Edelmana.

Dzień wcześniej, w czwartek 18 kwietnia TVP2/HD o godzinie 22:35 zaprezentuje uroczysty koncert Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej pod kierownictwem Zubina Mehty. Koncert w warszawskim Teatrze Wielkim jest częścią obchodów 70. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim. Podczas koncertu widownia Opery Narodowej i widzowie telewizyjnej Dwójki wysłuchają m.in. kantora Yaakova Lemmera, który wykona modlitwę „El Male Rachamim” („Boże pełen miłosierdzia”), chóru Teatru Wielkiego oraz aktorów warszawskiego Teatru Żydowskiego, którzy zaśpiewają hymn Bojowników Getta.

Tematyka 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim będzie obecna na antenach Telewizji Polskiej do końca kwietnia. Na szczególną uwagę zasługuje premiera filmu dokumentalnego Agnieszki Arnold „Kazik Niepokonany” w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” w TVP1/HD (poniedziałek, 22 kwietnia, godzina 23:35). Tematyka 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim będzie obecna na antenach Telewizji Polskiej do końca kwietnia. Na szczególną uwagę zasługuje premiera filmu dokumentalnego Agnieszki Arnold „Kazik Niepokonany” w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” w TVP1/HD (poniedziałek, 22 kwietnia, godzina 23:35). W niedzielę 28 kwietnia o godzinie 23:25 TVP2/HD zaprosi na premierę filmu dokumentalnego Michała Nekanda – Trepki „Campo di Fiori”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *