75. rocznica wybuchu II wojny światowej w Polskim Radiu

1 września 2014 roku upłynie 75 lat od wybuchu II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje upamiętniające tragiczne wydarzenia września 1939 roku.

30 sierpnia, w sobotę w „Sygnałach Dnia” dr Tadeusz Rutkowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego opowie o sytuacji politycznej we wrześniu 1939 oraz o tym, co doprowadziło do wybuchu wojny. W programie również przegląd archiwalnej prasy, a także wspomnienia żyjących świadków historii z roku 1939.

Przez cały dzień w poniedziałek, 1 września Pierwszy Program Polskiego Radia relacjonować będzie uroczystości 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywające się na Westerplatte, w których udział wezmą m.in. prezydenci Niemiec i Polski.

W poniedziałek 1 września w „Sygnałach Dnia” o godzinie 7:15 – rozmowa z byłym ministrem spraw zagranicznych Adamem Rotfeldem m.in. o tym, czym różni się proces pojednania pomiędzy Polską i Niemcami, a Polską i Rosją, a także o rocznicy wybuchu wojny we współczesnym kontekście międzynarodowym. O godzinie 8:15 debata pt.: „Polska – Niemcy, pojednanie i pamięć”, w której udział wezmą: Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko–Niemieckiej oraz prof. Piotr Madajczyk z Instytut Studiów Politycznych PAN, specjalizujący się w polityce niemieckiej.

Ponadto w „Sygnałach Dnia” losy żołnierzy podczas kampanii wrześniowej oraz codzienne życie Polaków pod okupacją. Słuchacze dowiedzą się, co Niemcy wiedzą o historii II wojny światowej. Co się zmieniło w ciągu ostatnich lat, czy poczucie winy to już przeszłość? W audycji także historia Westerplatte – miejsca heroicznej walki Polaków podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.

W poniedziałek 1 września gościem audycji „Z Kraju i ze Świata” o godzinie 12:20 będzie dyrektor Muzeum II wojny światowej w Gdańsku prof. dr hab. Paweł Machcewicz.

O godzinie 17:20 radiowa Jedynka zaprasza na specjalne wydanie „Debaty”, w rozmowie m.in. o tym, co świat wie i co chce wiedzieć o roli Polski i Polaków podczas II wojny światowej.

O godzinie 21:30 Katarzyna Jankowska zaprasza do „Naukowego Zawrotu Głowy”, a w nim rozmowa z prof. Adamem Dobrońskim i prof. Cezarym Królem o roli propagandy Polski i III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej.

Ponadto w każdą sobotę w cyklu „Soboty września” w ramach „Sygnałów Dnia” przedstawione zostaną wspomnienia świadków historii z września 1939 i początku okupacji.

W niedzielę 31 sierpnia w „Ćwiczeniach z myślenia” (godzina 13:00) na antenie radiowej Dwójki rozmowa z prof. Stanisławem Jaczyńskim o decydujących bitwach II wojny światowej. O godzinie 19:20 audycja „Miasta pisarzy: Gdańsk”.

Codziennie, do 5 września (godzina 9:45) Maria Pakulnis będzie czytać fragmenty książki Mariana Hanasza „Warszawskie dzieci” – wspomnienia wychowanków szkoły Anny Goldman, w których o swoich losach opowiadają dawni uczniowie placówki, a większość relacji dotyczy wydarzeń czasu wojny i powstania, najmocniej odciśniętych w ich pamięci.

1 września o godzinie 15:00 Bartosz Panek przypomni jedno z zapomnianych, choć najbardziej dramatycznych wydarzeń września 1939 roku – zniszczenie Wielunia. W audycji pod hasłem „Wieluń – polska Guernica” historycy i ocaleli mieszkańcy miasta opowiedzą o pierwszym na tak dużą skalę zniszczeniu zabudowań cywilnych podczas działań wojennych. Tego samego dnia w programie „O wszystkim z kulturą” (godzina 18:00) Hanna Maria Giza zaprasza na dyskusję pt. „Droga do wojny”, podczas której wraz z zaproszonymi gośćmi – prof. Andrzejem Paczkowskim i prof. Wojciechem Morawskim – zastanowi się nad przyczynami wybuchu II wojny światowej.

1 września Program 3 zrelacjonuje obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej w serwisach informacyjnych oraz w porannej (godziny 6:00-9:00) i popołudniowej (godziny 16:00-19:00) audycji „Zapraszamy do Trójki”.

Tego samego dnia Trójka wyemituje trzy z siedmiu odcinków cyklu historycznego „Lata wojny”. – Przedstawimy w nim historię II wojny światowej przede wszystkim z punktu widzenia historii powszechnej, ale oczywiście nie zabraknie odniesień do losów Polski – mówi Damian Kwiek, autor cyklu. Każdy odcinek opisze jeden rok wojny. – Działania zbrojne i polityczne skomentują znani specjaliści – dr Janusz Osica, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mirosław Maciorowski, redaktor magazynu „Ale Historia” – wyjaśnia Damian Kwiek. Pierwszą część „Lat wojny”, poświęconą 1939 rokowi, Program 3 wyemituje 1 września w porannym „Zapraszamy do Trójki” (godziny 6:00-9:00), a dwie następne tego samego dnia w „Do południa” (9:00-12:00) i popołudniowym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” (16:00-19:00). Emisje kolejnych odcinków (po jednym dziennie) – od 2 do 5 września popołudniami w „Zapraszamy do Trójki”.

1 września w „Czwartym Wymiarze” (godziny 16:00-19:00) Kuba Marcinowicz spojrzy na wpływ zbrojeń podczas wojny na rozwój techniki. W programie także dyskusja na temat gier planszowych, których realia są osadzone w czasie II wojny światowej.

Jakie są konsekwencje psychiczne udziału we współcześnie trwających wojnach, czy misjach wojskowych? Na czym polega program osłony psychologicznej uczestników misji poza granicami państwa i ich rodzin? W audycji „Na cztery ręce” (23:00-00:00) Tomasz Kosiorek opowie o psychologicznych aspektach udziału w wojnie i o tym, jak leczyć powstałe w ich wyniku traumy.

W związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej Polskie Radio 24 wyemituje 1 września o godzinie 9:00 specjalną audycję poświęconą temu największemu konfliktowi zbrojnemu w historii świata. – Wojna na długie lata zmieniła porządek światowy i losy wielu państw. O jej politycznych, ekonomicznych i społecznych skutkach będziemy rozmawiać z prof. dr hab. Jerzym Eislerem, dyrektorem Warszawskiego Oddziału IPN – mówi redaktor Tomasz Kowalczewski z PR24.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *