78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia Polskie Radio emitować będzie również powstańcze pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę. Nie zabraknie też relacji z oficjalnych uroczystości – również w formie online i w mediach społecznościowych. Polskie Radio zaprasza także do odwiedzenia specjalnego serwisu powstaniewarszawskie.polskieradio.pl, w którym zebrane zostały bezcenne materiały archiwalne na temat Powstania.

Na stronie polskieradio.pl i polskieradio24.pl o godz. 17.00 odbędzie się transmisja wideo z godziny „W” w Warszawie, a o godz. 20.30 – również w radiowej Jedynce – premiera koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Historię Powstania dzień po dniu przybliży serwis specjalny: „78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii”, zawierający setki archiwalnych dźwięków oraz filmów ze wspomnieniami uczestników walk.

W radiowej Jedynce w poniedziałek, 1 sierpnia, od godz. 3.00 – w audycji „Tak to bywało” – będzie można posłuchać specjalnego wydania „Słodkiego Radia Retro”, poświęconego piosenkom i pieśniom z czasów Powstania Warszawskiego. W specjalnym wydaniu „Sygnałów dnia” rozmowy na temat rocznicy – m.in. z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim. Gościem „Lata z Radiem” (godz. 9.00-12.00) będzie prawnuk Mieczysława Fogga – Michał Fogg, który przybliży losy powstańczej Woli. Ponadto rocznicowa tematyka pojawi się w „Expresie Jedynki” (godz. 15.25), a o godz. 17.00 zabrzmią syreny alarmowe. W audycji „Eureka” o godz. 19.30 o bezpiecznych miejscach schronienia oraz o duchowym orężu w Powstaniu Warszawskim opowie Marcelina Koprowska – historyk, autorka książki „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego”. Od godz. 20.30 transmisja z placu Piłsudskiego z koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”. Przez cały dzień Jedynka emitować będzie również nawiązujące do tematyki powstańczej – piosenki współczesnych polskich artystów – m.in. grup Lao Che, Voo Voo i Kwiatu Jabłoni.

W radiowej Dwójce w poniedziałek, 1 sierpnia, w audycji „To się czyta latem” (godz. 11.00), Przemysław Stippa zaprezentuje fragmenty książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”. W „Głosach z przeszłości” (godz. 12.45) Dorota Gacek i Ewa Kitlińska zaproszą słuchaczy do wysłuchania fragmentów audycji Aleksandry Łapkiewicz o powstańczych losach pisarzy. W pierwszym odcinku Juliusz Wiktor Gomulicki. Powstańczej tematyki dotyka również słuchowisko, które wyemituje Program 2 „Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham” Iwony Rusek – w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego – w adaptacji reżysera i Małgorzaty Szymankiewicz (w obsadzie m.in. Olga Sarzyńska, Stanisław Brudny, Mateusz Weber, Marcin Stępniak).

Temat rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poruszany będzie 1 sierpnia także w radiowej Trójce – m.in. w specjalnych audycjach: „Zapraszamy do Trójki” w godz. 15.00-19.00, którą dziennikarze poprowadzą bezpośrednio z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w „Klubie Trójki” (21:00 – 22:00), którego gośćmi będą Jacek Marian Pawłowicz – wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych; Wojciech Falkowski – historyk, dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego oraz Tadeusz Płużański – historyk.

W poniedziałek, 1 sierpnia w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z tegorocznymi obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stacja zaplanowała transmisje obchodów państwowych, relacje reporterskie i rozmowy z powstańcami warszawskimi, które poprowadzi Adrian Klarenbach. Więcej o Powstaniu w audycjach „Debata dnia” (po godz. 18.00) oraz „Towarzystwo Niepokornych” (po godz. 22.00).

Już od godz. 7.00 w audycji radiowej Czwórki „Pierwsze słyszę” można będzie posłuchać o historii powstańczych piosenek i przygotować się do wspólnego śpiewania utworów z 1944 roku. „Płytą tygodnia” będzie album „Wolne serca” Kwiatu Jabłoni, złożony z 10 coverów – z udziałem takich gwiazd jak Natalia Kukulska czy Sanah, które w ważny dla duetu sposób opowiadają o wolności. Płytę będzie można wygrać w konkursie codziennie do 5 sierpnia w audycji „Muzyczny Lunch” ( godz. 13.00-14.00). W „Stacji Nauka” (godz. 12.00) materiały i rozmowy o naukowcach i ich wynalazkach, które miały wpływ na losy Powstania Warszawskiego. W cyklu spotkań z ciekawym człowiekiem w „Czacie Czwórki” (godz. 15.00-17.00) rozmowa z harcerzami i uczestnikami Zlotu Harcerskiego odbywającego się co roku podczas rocznicy Powstania Warszawskiego. Po godz. 17.00 dziennikarze Czwórki poszukają wątków Powstania Warszawskiego w grach, a w „Strefie sportu” (godz. 21.30) relacja z 31. Biegu Powstania Warszawskiego.

W dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 11.00 wyemitowana zostanie w Polskim Radiu Chopin specjalna audycja, w której pojawią się pieśni powstańcze w interpretacji Chóru studentów Akademii Muzycznej w Warszawie oraz III Kwartet smyczkowy Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. Natomiast o godz. 18.00 zostaną przywołane dźwięki jednego z najbardziej przejmujących w ekspresji polonezów Fryderyka Chopina – Poloneza es-moll op. 26 nr 2 oraz Oratorium Św. Stanisław Franciszka Liszta.

Polskie Radio Dzieciom 1 sierpnia zaprosi najmłodszych słuchaczy na „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” (godz. 18.00), w której Szymon Sławiński, autor książki „Mały powstaniec”, opowie m.in. o tym dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie i jak wówczas wyglądała Warszawa. Natomiast w „Strefie rodzica” (godz. 21.00) rozmowa o tym, jak zainteresować dzieci historią i jak rozmawiać o trudnych, historycznych wydarzeniach. Gościem będzie Małgorzata Czerwińska-Buczek – wolontariuszka, autorka książki „Dzieci wojennej Warszawy”.

W Polskim Radiu Kierowców uroczystości rocznicowe będą 1 sierpnia najważniejszym tematem w serwisach informacyjnych. O godz. 17.00 zabrzmią syreny alarmowe upamiętniające wybuch Powstania. W dyskusjach na antenie stacji pojawi się temat, dlaczego o godz. 17.00 w Warszawie kierowcy spontanicznie zatrzymują się na chwilę i czy to jest postawa kształtująca naszą tożsamość narodową.

Redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy również przygotowały specjalne audycje z okazji 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Słuchacze będą mogli wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów m.in. z ukraińskimi i białoruskimi publicystami.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *