98.urodziny radiowej Jedynki

W czwartek, 18 kwietnia Program 1 Polskiego Radia będzie świętował swoje 98. Urodziny! Z tej okazji na antenie radiowej Jedynki pojawią się audycje specjalne związane z jubileuszem, a w nich wspomnienia, rozmowy z ciekawymi gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.

– Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju, Nadajemy audycję z ptasiego kraju… Z okazji urodzin dziennikarze Jedynki przygotowali dźwiękową niespodziankę dla słuchaczy i nagrali swoją wersję wiersza „Ptasie Radio” Juliana Tuwima – będzie można ją usłyszeć 18 kwietnia w „Sygnałach dnia”.

W „Czterech Porach Roku” Sława Bieńczycka porozmawia m. in. o pomysłach na perfekcyjne urodziny. Jej gośćmi będą: Ewa Drzewicka – laureatka prestiżowych konkursów cukierniczych, Wojciech S. Wocław specjalista od savoir-vivre’u i etykiety w biznesie, Paulina Braun – organizatorka różnego rodzaju imprez.

W „Muzycznej Jedynce” rozmowa Marcina Kusego z Amadeuszem Szklarzem – Habrowskim z Muzeum Literatury, który opowie m. in. o „Konkursie Literackim na nową piosenkę o Warszawie dla Ireny Santor“. W audycji pojawią się także wspomnienia najsłynniejszych audycji muzycznych, które pojawiały się na antenie radiowej Jedynki.

„Ekspres Jedynki” zamierza świętować urodziny w drodze i zaprasza na relacje reporterów z różnych zakątków Polski.

A wieczorem, Agnieszka Kunikowska zaprasza na radio od kuchni. Jak działają radiowe studia? Co wydaje wydawca? Co dzieje się w radiowej reżyserce? Jakie najdziwniejsze dźwięki skrywają radiowe archiwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeć będzie można 18 kwietnia w „Jedynce Dzieciom”.

W „Eurece” Artur Wolski opowie o głosach radiowej Jedynki. Jego gościem będzie redaktor Eliza Bojarska – popularyzatorka historii, nauczycielka wielu pokoleń dziennikarzy, mistrzyni w wymyślaniu trafnych tytułów audycji. Słuchacze dowiedzą się, dlaczego wybrała pracę w radiu i jak dbała o siłę przekazu.

Po godz. 21.00 emisja reportażu „Hejnalista”, w którym to Dorota Boniecka-Górny przedstawia postać jednego z nich. Hejnał z wieży mariackiej jest jednym ze stałych punktów anteny Programu Pierwszego – słuchacze Polskiego Radia usłyszeli go po raz pierwszy w 1927 roku!

W urodziny Jedynki w „Kronice sportowej” pojawią się archiwalne nagrania i przedstawiona zostanie historia Redakcji Sportowej. Będzie pierwsza transmisja – 20 lutego 1927 roku, pierwsza ekipa olimpijska – Berlin 1936 i pierwsza „Kronika Sportowa” – 30.11.1954.

Na zakończenie urodzinowego dnia w „Kulturalnej Jedynce” po godz. 22.00 Anna Stempniak – Juśkiewicz przypomni wielokrotnie nagradzane formy radiowe, czyli słuchowiska i reportaże artystyczne Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *