„Anna German w sercach ludzi” – prapremiera filmu dokumentalnego TVP Polonia

W sobotę, 16 grudnia w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się uroczysta prapremiera filmu dokumentalnego w reżyserii Jadwigi Nowakowskiej „Anna German w sercach ludzi”. Producentem filmu jest TVP Polonia. Na telewizyjną premierę filmu dokumentalnego antena zaprasza w poniedziałek, 25 grudnia o godz. 17:25.

Sprawdź godziny emisji audycji „Anna German w sercach ludzi” w PROGRAMIE TV

To wielki zaszczyt i przyjemność być tu z Wami i podzielić się naszą najnowszą produkcją dokumentalną, opowiadającą o postaci tak niezwykłej w swojej normalności – powiedział tuż przed pokazem dyrektor TVP Polonia, Jakub Dybek. To, co uderza w historii Anny German to jej niebywała czułość do świata, pokora i uśmiech, tak często podszyty niewypowiedzianą wręcz melancholią. W jej ziemskim, chciałoby się powiedzieć, człowieczym losie, skupiają się losy wielu naszych rodaków, których życie naznaczone było cierpieniem i niepewnością – dodał. Podkreślił, że film jest opowieścią o kobiecie, która potrafiła zamknąć swoje trudne doświadczenia w dźwięki i chować się w nich, gdy było trzeba lub unosić się wraz z nimi ponad codziennością.

Reżyserka Jadwiga Nowakowska, odpowiadając na pytania widzów, mówiła, że przystępując do pracy nad filmem o Annie German, zachwyciła się jej nieustającą popularnością w Polsce i na świecie. Stwierdziłam, że warto o niej opowiedzieć w sposób, w jaki ja odkryłam ją po latach. Zawsze podziwiałam ten fenomenalny głos, ale również intrygowało mnie jej niezwykle skomplikowane życie – powiedziała. Dodała, że w archiwach TVP znalazła unikatowe materiały, na których są oryginalne nagrania Anny German. Dotarłam do osób, które dobrze ją znały. W ten sposób powstała bardzo osobista opowieść, która pokazuje wiele tajemnic głęboko skrywanych  przez Annę German przed światem – podkreśliła Jadwiga Nowakowska.

W prapremierze filmu „Anna German w sercach ludzi” wzięło udział wielu przedstawicieli polskich organizacji na Litwie, środowisk twórczych – piosenkarzy, aktorów, dziennikarzy, poetów. Wśród wielu znakomitych gości byli m.in.: Ambasador RP na Litwie, Konstanty Radziwiłł, posłanki Sejmu Litwy, mer rejonu Solecznikowskiego Zdzisław Palewicz, prezes Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz, a także sygnatariusze Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego, Czesław Okińczyc i Zbigniew Balcewicz.

Film dokumentalny „Anna German w sercach ludzi” opowiada o życiu i karierze piosenkarki i kompozytorki, laureatki wielu festiwali. Autorka dotarła do ciekawych rozmówców, z których każdy ma swoją osobistą opowieść o Annie German. W filmie wypowiadają się m.in.: Irena Santor, Barbara Czartoryska – córka przyjaciółki piosenkarki, Piotr Wojciechowski – pisarz, poeta, krytyk filmowy, kolega artystki z czasów studenckich, Marek Sewen – dyrygent, kompozytor i aranżer, Marian Lichtman – perkusista zespołu Trubadurzy, Miriam Aleksandrowicz – córka Zofii Dybowskiej Aleksandrowicz reżyserki filmów o Annie German, Aldona Michalak – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German. O Annie German mówią także młodzi ludzie, którzy, co prawda, nie znali jej osobiście, ale zanurzeni są w jej twórczości, laureaci Festiwalu Piosenki – Anna German: Denis Sotnikov, Aleksandra Sędzielewska, Michał Matuszewski, Lilit Minasyan.

Sprawdź ofertę kanału TVP Polonia w PROGRAMIE TV

„Anna German w sercach ludzi” – premiera filmu dokumentalnego w poniedziałek, 25 grudnia o godz. 17:25 w TVP Polonia.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *