„Apollo: droga na Księżyc” na kanale National Geographic

50 lat temu, w czasach gdy komputer zajmował cały pokój, Amerykanom udało się dokonać rzeczy niemożliwej – w ciągu niecałych 10 lat zbudowali rakietę zdolną wynieść na Księżyc statek kosmiczny, który musiał być też w stanie po tej podróży wrócić na Ziemię. By człowiek mógł po raz pierwszy wylądować poza naszą planetą, potrzebne były liczne wcześniejsze misje, często zakończone niepowodzeniem. Film „Apollo: droga na Księżyc” pokaże, jak wyglądała droga Amerykanów na Srebrny Glob – od tragicznych losów misji Apollo 1 w 1967 roku, po ostatnią księżycową podróż w 1972 roku.

Sprawdź ofertę kanału National Geographic w PROGRAMIE TV

Zdecydowaliśmy się w ciągu nadchodzących dziesięciu lat polecieć na Księżyc i dokonać innych rzeczy nie dlatego, że są łatwe, ale właśnie dlatego, że są trudne. Chcemy podjąć to wyzwanie, nie będziemy go dłużej odkładać i zamierzamy wyjść z tej próby zwycięsko – prezydent USA John F. Kennedy, rok 1962

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu i powiedział – „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Tego pamiętnego dnia ponad pół miliarda ludzi na całym świecie z zapartym tchem oglądało transmisję telewizyjną, śledząc przebieg misji Apollo 11. Kierowana przez astronautów: Neila Armstronga, Michaela Collinsa i Edwina „Buzza” Aldrina misja rozstrzygnęła zimnowojenny wyścig o podbój kosmosu i zrealizowała cel, jaki prezydent John F. Kennedy wyznaczył dla Stanów Zjednoczonych. To historyczne wydarzenie na zawsze odmieniło świat.

Aby uczcić 50. rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, kanał National Geographic poświęcił kosmicznym tematom wszystkie wtorkowe wieczory w lipcu. Cykl kosmicznych wtorków zainauguruje zrealizowany z rozmachem dwugodzinny dokument „Apollo: droga na Księżyc”. Jego producentem wykonawczym i reżyserem jest znany filmowiec, Tom Jennings, który ma na swoim koncie nagrody Emmy i Peabody’ego („Katastrofa Challengera”, „Diana”). Przebiegu misji nie poznajemy z dzisiejszej perspektywy, ale śledzimy telewizyjne i radiowe relacje z tamtych czasów, oglądamy prywatne filmy, materiały NASA i nigdy wcześniej niepublikowane nagrania dźwiękowe. Scenom ukazanym w filme nie towarzyszy lektor ani komentarz współczesnych ekspertów. Materiały źródłowe zabierają nas w podróż w czasie i pozwalają zrozumieć, jak kolejne misje Apollo były odbierane przez opinię publiczną, jakie mają znaczenie dziś i jakie mogą mieć w przyszłości.

Dokument „Apollo: droga na Księżyc” zabierze widzów do naziemnej sali kontroli lotów oraz domów astronautów i ich przyjaciół, którzy obserwowali z napięciem lot statku kosmicznego. Cały świat zamarł na chwilę, a program Apollo natchnął nas optymizmem i wiarą, że wszystko jest możliwe, przepełnił radością i dumą – podkreśla Tom Jennings.

W dokumencie zrealizowanym w charakterystycznym dla Jenningsa stylu, z wykorzystaniem narracji w pierwszej osobie, zobaczymy fragmenty ponad 500 godzin materiałów filmowych, 800 godzin nagrań dźwiękowych i ponad 10 tysięcy zdjęć ilustrujących kulisy misji. Twórcy filmu wykorzystali nieznane szerokiej publiczności ujęcia z czarnych skrzynek statku kosmicznego Apollo, nagrania z centrum kontroli lotów, a także materiały z archiwów NASA.Kameralne i niezwykle sugestywne materiały pokazują ogromną skalę projektów realizowanych w ramach programu badań kosmicznych Apollo – od nieudanej misji Apollo 1 naznaczonej tragiczną śmiercią trzech astronautów do ostatniego lotu, który oficjalnie zakończył program.

„Apollo: droga na Księżyc” nie jest zwyczajnym programem. Przedstawiamy w nim wyjątkowe momenty, które wbijają widzów w fotel, bo pokazują ludzką twarz heroizmu w czasach, w których nasz kraj i cały świat był bardzo podzielony. Lot statku kosmicznego Apollo nadał nowy sens badaniom kosmosu – mówi Geoff Daniels, wiceprezes ds. programów dokumentalnych National Geographic Channels.

Kompozytorem przenoszącej w czasie ścieżki dźwiękowej jest James Everingham z wytwórni Bleeding Fingers Music. Producentami nagrania są zdobywca Oscara, Złotego Globu, nagród Tony i Grammy, Hans Zimmer i nominowany do nagrody Emmy Russell Emanuel. W podkład dźwiękowy, składający się głównie z partii instrumentalnych, wkomponowano elektronicznie przetworzone dźwięki z misji kosmicznych z lat 60., m.in. odgłosy otwartych pasm częstotliwości radiowej misji Apollo, kosmicznego teleskopu Keplera czy sygnały pomiarów telemetrycznych wykonywanych przez satelitę Sputnik.

„Apollo: droga na Księżyc” – premiera we wtorek 2 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *