„(A)pollonia” na inaugurację Studia Teatralnego Dwójki

Już w niedzielę 28 września 2014 roku TVP2 HD pokaże pierwszą część słynnej „(A)pollonii” Krzysztofa Warlikowskiego. To niezwykły spektakl, nagrodzony m.in. na moskiewskim festiwalu „Złota Maska”, oparty na tekstach Hanny Krall, Ajschylosa, Eurypidesa i J. M. Coetzeego.

Po siedmioletniej przerwie na antenę Dwójka powraca Studio Teatralne Dwójki, kontynuujące tradycję prezentacji dzieł współczesnego dramatu, młodego pokolenia twórców i wybitnych reżyserów polskiego teatru. W planach: telewizyjne wersje największych scenicznych przebojów ostatnich lat i premierowe spektakle stworzone specjalnie dla Telewizji Polskiej.

Pierwszą emisją w ramach Studia Teatralnego Dwójki będzie spektakl „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego, który TVP2 HD pokaże w niedzielę 28 września o godzinie 23:00 (część I) i 5 października o godzinie 23:15 (część II).

Spektakl zarejestrowała Telewizja Polska we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym w grudniu 2013 roku. Przedstawienie od chwili premiery cieszy się niesłabnącą popularnością. Niepokorny twórca, eksperymentator zaangażował do swojego przedsięwzięcia czołówkę polskich aktorów, w tym: Magdalenę Cielecką, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra, Maję Ostaszewską, Ewę Dałkowską, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Jacka Poniedziałka, Marka Kalitę.

Spektakl Nowego Teatru zrealizowano w koprodukcji z pięcioma teatrami z Polski i Europy: Théatre de la Place de Liege, Théatre National de Chaillot, Paryż, Comédie de Geneve-Centre Dramatique, Théatre Royal de la Monnaie de Bruxelles, Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz międzynarodowymi festiwalami teatralnymi, w tym słynnym Festiwalem w Awinionie.

Warlikowski podejmuje w „(A)pollonii” temat ofiarowania w kontekście odpowiedzialności, która w świecie zironizowanej i zdemistyfikowanej tragedii staje się wyłącznie sprawą międzyludzką. Adaptacja Warlikowskiego przygotowana została w oparciu o teksty m.in. Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall i J. M. Coetzeego. W śmiertelnej defiladzie biorą udział ludzie, bogowie i herosi, ofiary i kaci, aktorzy i widzowie. Warlikowski burzy stereotypowe przekonania na temat ofiarowania. Czy te strzeliste akty nie powinny budzić wątpliwości? Co, jeśli jedno ofiarowanie pociąga za sobą kolejne ofiary? Czy ten pochód w ogóle można zatrzymać?

Studio Teatralne Dwójki – „(A)pollonia”

Premiera: niedziela, 28 września, godzina 23:00, I część
niedziela, 5 października, godzina 23:15, II część

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *