„Bajka nie tylko na Święta” w TVP ABC

Premierowy spektakl teatralny „Bajka nie tylko na Święta” w aktorsko-dziennikarskiej obsadzie to tylko jedna z wielu propozycji najchętniej oglądanej polskiej stacji telewizyjnej dla dzieci – TVP ABC.

W teatralnej „Bajce nie tylko na Święta” zagrają m.in. Anna Czartoryska-Niemczycka, Barbara Kurdej-Szatan, Karolina Malinowska, Jarosław Boberek, Jarosław Kulczycki i Piotr Szwedes. W dodatku wszyscy – w ramach świątecznego prezentu dla najmłodszej widowni Telewizji Polskiej – za darmo.

Bohaterka „Bajki nie tylko na Święta”, Mela, to dziewczynka znudzona wszystkim. Ciągle marzy i tęskni za czymś niezwykłym, a nie docenia tego, co ma wokół siebie. Pewnej nocy pojawia się u niej niezwykła postać, która wyprawi ją w podróż w czasie i przestrzeni. Mela trafia do XIX-wiecznego dworu, gdzie zacznie rozumieć więcej, niż do tej pory.

Autorką scenariusza i jego reżyserem jest Agnieszka Krótki–Żmijewska, a premiera spektaklu w TVP ABC już w Wigilię, 24 grudnia 2014 roku, o godzinie 14:40. Powtórki we wtorek, 2 stycznia, o godzinie 15:50 i w środę, 3 stycznia, o godzinie 11:15.

Poza tym niezwykłym przedstawieniem TVP ABC będzie i uczyć: w „Dlaczego? Po co? Jak?” 25 grudnia o godzinie 16:05 wyjaśni, jak się robi bombki i skąd się wzięła tradycja ubierania choinki; w „Domowym przedszkolu” opowie, jak wyglądały dawne ozdoby choinkowe i jakie są bożonarodzeniowe zwyczaje; a „Domisiach” w Wigilię o godzinie 18:00 – o tradycyjnych wigilijnych potrawach.

Świętom Bożego Narodzenia nieodłącznie towarzyszy kolędowanie, na przykład w „Od przedszkola do Opola” (26 grudnia, godzina 21:20), albo z „Arką Noego” (25 grudnia, godzina 14:50). Świąteczna atmosfera zapanuje również w ulubionych animacjach: „Smerfach” (24 i 25 grudnia, godzina 19:00), „Maszy i Niedźwiedziu” (24 i 25 grudnia, godzina 20:05), „Kocie Filemonie” (24 grudnia, godzina 19:35). W baśniowy zimowy świat przeniosą dzieci animacje: „Życzenie Anabelli” (25 grudnia, godzina 8:10) i „O krasnoludkach i Wigilii” (25 grudnia, godzina 20:10).

W listopadzie TVP ABC okazała się najpopularniejszą stacją dziecięcą w Polsce, a wśród wszystkich kanałów tematycznych była aż ósma, przed takimi kanałami, jak Nickelodeon, Cartoon Network czy MiniMini+.

To oznacza, że idea, która nam przyświeca, czyli tworzenie mądrze dobranych programów, edukujących poprzez zabawę, bezpiecznych dla maluchów, pozbawionych agresji i godnych zaufania dla rodziców, to właściwy kierunek. Nasze programy rozwijają dziecięcą wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie, uwrażliwiają na sztukę, pomagają w nauce języków obcych, zachęcają do czytania książek i dbania o kulturę ojczystego języka, wprowadzają w narodowe tradycje i wartości – wyjaśnia Kierownik Redakcji TVP ABC i Projektów Edukacyjnych, Małgorzata Mierzejewska-Wawryków.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *