Bogumił Osiński dyrektorem TVP Regionalna

Prezes Janusz Daszczyński powołał Bogumiła Osińskiego na stanowisko dyrektora – redaktora naczelnego Ośrodka Programów Regionalnych Telewizji Polskiej. Obejmie on stanowisko 15 września 2015 roku.

Bogumił Osiński jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, krytykiem filmowym, trenerem z zakresu protokołu dyplomatycznego i precedencji.

Od 1973 roku przez 11 lat pracował w kinematografii. W tym czasie tworzył i nadzorował pracę kin studyjnych na Warmii i Mazurach. Autor audycji „Był taki film” popularyzującej polską i światową muzykę filmową na antenie Polskiego Radia Olsztyn. W latach 1984 – 1996 był korespondentem Telewizji Polskiej w Olsztynie. Stworzył wówczas dla TVP2 liczący 25 odcinków cykl „Mistrzowie współczesnego kina”, zrealizował kilkanaście reportaży z planu filmowego takich reżyserów, jak Andrzej Wajda, Volker Schlendorff, Krystyna Janda, Radosław Piwowarski, Sylwester Chęciński. Od 1992 roku przez kilkanaście lat relacjonował na antenie TVP2 przebieg jednego z największych festiwali filmowych w Europie – BERLINALE. Za swoje największe zawodowe sukcesy uważa realizację reportażu z ceremonii wręczania Oscarów w 1994 roku, podczas której troje polskich współpracowników Stevena Spielberga (Ewa Braun, Janusz Kamiński i Allan Starski) otrzymało złote statuetki za „Listę Schindlera”, a także utworzenie Telewizji Publicznej na Warmii i Mazurach, zakończone powołaniem Oddziału TVP S.A. w Olsztynie.

Od 1996 roku przez dziesięć lat kierował gdańskim Oddziałem TVP. Telewizja Gdańsk pod jego kierownictwem stała się znaczącym producentem programów ogólnopolskich, a „Panorama” była wielokrotnie nagradzana w kategorii „najlepszy program informacyjny” w kraju i za granicą, m.in. w ramach Circom Regional. Jest laureatem nagrody czasopisma „Styl Życia” – za styl lokalnych programów telewizyjnych Złota Żyrafa (2000). W 2001 roku Warmińsko – Mazurski Klub Biznesu uhonorował go tytułem Osobowości Roku – za konsekwencję w działaniu, upór i sukces przy tworzeniu Telewizji Publicznej na Warmii i Mazurach, zaś w 2004 roku czytelnicy „Twojego Wieczoru” i słuchacze Radia Eska Nord zdecydowali o przyznaniu mu nagrody „Homo Popularis”

W latach 2009 – 2013 Bogumił Osiński był dyrektorem Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie, który współtworzył w 2001 roku, pracując w TVP. Pomysłodawca, autor projektu i dyrektor I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych – Elbląg 2015.

Ostatnio był zatrudniony na stanowisku Radcy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. kontaktów międzynarodowych, protokołu dyplomatycznego oraz kultury.

Marek Pasiuta, dotychczasowy dyrektor Ośrodka Programów Regionalnych, pozostaje w strukturach Spółki.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *