Ceremonia otwarcia XXI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych na żywo w TVP Polonia

W niedzielę, 27 sierpnia o godz. 18:00 rozpoczną się XXI Światowe Igrzyska Polonijne Nysa-Głuchołazy-Wrocław. TVP Polonia będzie transmitować ceremonię otwarcia. Znicz zapali Renata Mauer-Różańska.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Polonia

Igrzyska Polonijne to największe sportowe święto naszych rodaków mieszkających za granicą. To nie tylko duże wydarzenie sportowe, ale przede wszystkim okazja do budowania polonijnej wspólnoty. Do Nysy przyjadą Polacy mieszkający w różnych miejscach na świecie. To dla nich przygotowaliśmy wyjątkową ceremonię otwarcia, którą uświetnią występy gwiazd polskiej sceny rozrywkowej – powiedział dyrektor TVP Polonia, Jakub Dybek. Dodał, że wszystkim zawodnikom życzy sukcesów i zdrowej rywalizacji w duchu fair play.

W zawodach weźmie udział ponad 600 zawodników z 24 krajów. Znicz XXI Światowych Igrzysk Polonijnych zapali Renata Mauer-Różańska, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata w strzelectwie.

Ceremonię otwarcia poprowadzą Sylwia Dekiert i Piotr Sobczyński, a w części artystycznej będziemy mogli podziwiać Justynę Steczkowską oraz pokaz artystyczno-akrobatyczny Teatru Ruchu „Ocelot”, którego założycielem jest Bogdan Zając – jedenastokrotny medalista Mistrzostw Świata w Akrobatyce Sportowej, uznany artysta i solista Cirque du Soleil.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to największe sportowe święto Polaków mieszkających poza ojczyzną. Zawody te były pierwszym dużym wydarzeniem sportowym zorganizowanym dla Polonii i Polaków po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze odbyły się w 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Wzięła w nich udział mistrzyni igrzysk olimpijskich z 1932 r. w biegu na 100 m, Stanisława Walasiewicz. Na kolejne igrzyska trzeba było czekać 40 lat. Od 1997 roku zawody rozgrywane są co dwa lata w różnych zakątkach Polski. Oprócz rywalizacji sportowej w programie wydarzenia znalazł się szereg wydarzeń kulturalnych. Od początku igrzyskom towarzyszy Telewizja Polonia, pokazując ich przebieg na swojej antenie.

Ceremonia otwarcia XXI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych TVP Polonia w niedzielę, 27 sierpnia o godz. 18:00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *