Chopin i jego Europa na antenie radiowej Dwójki

Wielki finał Festiwalu „Chopin i jego Europa” uświetni występ Garricka Ohlssona i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Grzegorza Nowaka. Transmisja 30 sierpnia na antenie Dwójki. Dzień wcześniej wystąpi Szymon Nehring.

Kończy się 13. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa”, który przyciągnął do Warszawy słynnych wirtuozów, tysiące melomanów i dziennikarzy. Wraz z nim kończy się największa, letnia muzyczna operacja Programu 2 Polskiego Radia: koncerty w Studio im. Witolda Lutosławskiego, transmisje festiwalowych koncertów, przekazywanie ich rozgłośniom skupionym w European Broadcasting Union, rozmowy z artystami i gośćmi z całego świata.

Puentą warszawskiego festiwalu będą dwa oczekiwane z ogromnym zainteresowaniem koncerty – we wtorek 29 i środę 30 sierpnia.

Pierwszy z nich, transmitowany przez Dwójkę z Filharmonii Narodowej 29 sierpnia, to koncert Orkiestry XVIII wieku pod dyrekcją Gustavo Gimeno z udziałem Szymona Nehringa, zwycięzcy tegorocznego Międzynarodowego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie. W wykonaniu młodego pianisty na instrumencie historycznym zabrzmi Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W pierwszej części koncertu orkiestra wykona popularną IIII Symfonię a-moll „Szkocką” op. 56 Feliksa Mendelssohna.

Transmisja w Dwójce rozpocznie się o godzinie 17:00.

30 sierpnia na antenie Dwójki zaplanowana została transmisja koncertu, który pomyślany został jako wielki finał 13. MF „Chopin i jego Europa”. W wykonaniu Garricka Ohlssona – triumfatora Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku – oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Grzegorza Nowaka zabrzmi Rondo a la Krakowiak F-dur op. 14 Fryderyka Chopina oraz IV Symfonia „Koncertująca” Karola Szymanowskiego. W programie znalazła się także ciekawostka repertuarowa: suita, jaką Gustaw Mahler opracował z fragmentów Suit orkiestrowych Jana Sebastiana Bacha. Dwójka zaprasza wszystkich melomanów o godzinie 20:30.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *