Cykl Chopin na Rakowieckiej – transmisje recitali w Polskim Radiu Chopin

Polskie Radio Chopin zaprasza w najbliższą sobotę, 18 marca na transmisję Inauguracyjnego Koncertu z cyklu „Chopin na Rakowieckiej” – o godz. 17.00. Wybrane kompozycje Fryderyka Chopina zaprezentuje wybitna pianistka – profesor Beata Bilińska. Koncert poprowadzi dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia – Paweł Sztompke. „Chopin na Rakowieckiej” to cykl jednoczęściowych recitali pianistycznych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, transmitowanych przez Polskie Radio Chopin.

Idea cyklu, organizowanego w ścisłej współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Polskiego Radia, zrodziła się z niezwykłej informacji biograficznej przekazanej przez Panią Zofię Pilecką, córkę bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego przez komunistów w murach więzienia. Jak się okazuje, Witold Pilecki był niezwykle muzykalny i bardzo chętnie grywał swoim dzieciom w domu na fortepianie wybrane kompozycje Fryderyka Chopina – powiedział Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. Pani Zofia Pilecka weźmie udział w tym wydarzeniu osobiście.

Podczas pierwszego recitalu prof. Beata Bilińska (wykładowczyni Akademii Muzycznej w Katowicach), wykona kompozycje Fryderyka Chopina, m.in. 4 Mazurki op. 68, I Balladę op. 38 i słynnego Poloneza As-dur op. 53), a także cztery młodzieńcze Preludia op. 1 Karola Szymanowskiego, zaliczane do najciekawszych stylizacji muzyki Chopina z przełomu XIX i XX wieku.

Koncerty w ramach cyklu „Chopin na Rakowieckiej” będą się odbywać w każdą trzecią sobotę miesiąca o godzinie 17.00 z wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipca i sierpnia). Poza jutrzejszą inauguracją wszystkie recitale będą dostępne dla publiczności bezpłatnie. Odbiorcy Polskiego Radia będą mieli możliwość wysłuchania wszystkich koncertów w Polskim Radiu Chopin. W kolejnych miesiącach wystąpią polscy pianiści, zarówno bardzo uznani, jak i znajdujący się u progu swoich karier.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *