„Detektyw Malton kontra zbrodnia” – produkcja własna CBS Reality

„Detektyw Malton kontra zbrodnia” to dziesięcioodcinkowa seria prowadzona przez Jackie Malton, byłą detektyw Scotland Yardu. Jackie wraz z detektywami i specjalistami, którzy przyczynili się do rozwiązania omawianych spraw, przeanalizuje ich pracę krok po kroku. Dowiemy się, jak przebiegały śledztwa – od znalezienia pierwszego podejrzanego do ostatecznego wyroku, a także odkryjemy znaczenie rozwoju nauki i technik kryminalistycznych w pracy policji. Na premierowe odcinki serii kanał CBS Reality zaprasza od 2 grudnia w dni powszednie o północy.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału CBS Reality

Jackie Malton była detektywem w Scotland Yardzie , a także jedą z pierwszych kobiet należących do „The Flying Squad” – grupy specjalnej, zajmującej się walką z rozbojami. Malton angażowała się także w działania przeciwko korupcji w policji. Jej historia była inspiracją dla postaci detektyw Jane Tennison, granej przez Helen Mirren w wielokrotnie nagradzanym serialu Lyndy La Plante „Główny podejrzany” („Prime Suspect”). „Detektyw Malton kontra zbrodnia” to pierwsza seria dokumentalna, w której pojawia się ta zasłużona policjantka.

W serialu Jackie Malton powróci do korzeni i przedstawi widzom najbardziej interesujące, ale i wstrząsające sprawy kryminalne – takie, które przez długi czas były na okładkach brytyjskich gazet. Pomogą jej w tym policjanci, detektywi i inni specjaliści, którzy przy nich pracowali. Razem przybliżą widzom przebieg śledztw i opowiedzą, jakim technikom i umiejętnościom detektywów zawdzięczamy schwytanie przestępców.

W jednym z odcinków opowiadającym o śledztwie prowadzonym w sprawie szkieletu nieznanej kobiety znalezionym na budowie, były detektyw Jeff Norman ujawni, w jaki sposób policja była w stanie zidentyfikować te szczątki. Opowie jak dzięki pomocy światowej sławy ekspertów z dziedziny patologii i stomatologii udało się wskazać dokładny wiek ofiary i prawdopodobną przyczynę zgonu. Detektyw Malton zagłębi się także w znaczenie rekonstrukcji twarzy i pozna pioniera w tej dziedzinie – Richarda Neave’a z Uniwersytetu w Manchesterze. Wyjaśni on, w jaki sposób na podstawie czaszki kobiety stworzył z gliny jej podobiznę, która po upublicznieniu w mediach doprowadziła do identyfikacji ofiary.

Z kolei w odcinku dotyczącym zbrodni popełnionych przez Petera Tobina, który po 11 latach spędzonych w więzieniu wyszedł na wolność i popełnił kolejne zbrodnie, ekspert Carol Rogers objaśni jak drobiazgowo zabezpieczono mikroskopijne ślady kryminalistyczne znalezione w kościele. Jak się później okazało, były one kluczowe w sprawie Tobina.

W serii dokumentalnej detektyw Malton podkreśla wagę medycyny sądowej i wiedzy ekspertów oraz sposobów prowadzenia śledztw i udowadnia, że gdy zostaje popełnione przestępstwo, zawsze pozostawia po sobie ślad, który doprowadza do skazania odpowiedzialnego za nie sprawcy, nawet po upływie kilku dekad.

Na premierowe odcinki serialu dokumentalnego „Detektyw Malton kontra zbrodnia”, będącego produkcją własną CBS Reality, zapraszamy od 2 do 13 grudnia w dni powszednie o północy.

Źródło: CBS Reality

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *