Dokument „Chory świat” w TVP2 HD

„Chory świat” – brytyjską dokumentalną opowieść o wojnie krajów rozwijających się z farmaceutycznymi monopolami, które dzięki wsparciu zachodnich rządów skutecznie blokowały biednemu Południu dostęp do tanich leków na HIV/AIDS – pokaże TVP2 HD w cyklu „Czy świat oszalał”.

Korporacyjna i polityczna propaganda zagłuszała wołania o pomoc z epicentrum katastrofy, która pochłaniała miliony istnień. Powołując się na prawo, przepisy patentowe i reguły rynku, monopole utrzymywały zawyżone, przewidziane na kieszeń zachodniego klienta ceny leków. Produkowane w Indiach tanie odpowiedniki długo nie były w stanie pokonać bariery czarnego PR-u i napomnień zdominowanej przez Europę i USA, Światowej Organizacji Handlu.

Brytyjski dokument z 2013 roku w reż. Dylana Mohana Gray’a opisując te odrażające w swoim egoizmie i chciwości zachowania „wolnego świata”, pokazuje też przebieg niezwykłej kampanii przeciw polityce zachodnich koncernów, którą z niezwykłym uporem prowadzili długo lekarze, pielęgniarki, prawnicy, naukowcy i sami chorzy.

Paradoksalnie, ich sprzymierzeńcem okazał się neokonserwatywny prezydent George W. Bush, który w przeddzień wojny z Irakiem chciał sobie zjednać przychylność światowej opinii publicznej i – mimo sprzeciwu farmaceutycznych monopoli – zapowiedział program pomocy krajom dotkniętym epidemią HIV/AIDS.

Nadal bez odpowiedzi pozostaje pytanie, co z lekami na inne choroby, które dziesiątkują ludność biednego Południa?

„Chory świat”

Emisja: poniedziałek, 23 marca, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *