Dokument „Gra o wolność – ocalone taśmy” w TVP1 HD

W najbliższy poniedziałek, 2 czerwca TVP1 HD rozpocznie emisję trzyczęściowej opowieści dokumentalnej „Gra o wolność – ocalone taśmy”, w której pasjonujące, częściowo nieznane taśmy filmowe z najgorętszych chwil polskiego przełomu lat 1988-1989 komentować będą ludzie, którzy dopiero w tamtym czasie przyszli na świat.

Twórczynie tego dokumentu, Krystyna Mokrosińska i Jolanta Kessler, wykorzystały filmowe zapisy tamtych zdarzeń – znane i nieznane, amatorskie i profesjonalne, z kamer polskich i zagranicznych, komentarze korespondentów, rzecznika rządu – Jerzego Urbana, happeningi, reakcje ulic, o których twórca Pomarańczowej Alternatywy mówił, że są miejscem wolności. Dodatkową atrakcją dla widza może być próba rozpoznawania młodych twarzy na tych starych zdjęciach i odgadywanie, która to z dzisiejszych zdecydowanie starszych już osób w zupełnie nowych czasach…

O wydarzeniach pokazanych w filmie śpiewał Jacek Kaczmarski: „Powrót sentymentalnej Panny „S”:
Gdy powróciła znów na scenę, z początku nie chciał nikt w to wierzyć
Widownia była przecież pusta nie licząc stróży i żołnierzy,
Ale rozniosło się po mieście, że znowu jest, że zagra ponoć
Więc się zaczęli schodzić gapie, choć bilet mógł kosztować słono.
Przyszliśmy my, jej wielbiciele, już przerzedzeni, postarzali
I po raz pierwszy znów po latach niektórzy z nas się spotykali.

Wśród młodych ludzi, oglądających z dzisiejszego dystansu zmierzch PRL-u i narodziny II RP będzie też córka Joanny Szczepkowskiej, autorki słynnych słów: „4 czerwca skończył się w Polsce komunizm”.

TVP1 HD: „Gra o wolność – ocalone taśmy” – poniedziałek 2 czerwca o 23:35, wtorek 3 czerwca o 23:50, środa 4 czerwca o 23:55. Każdy z odcinków będzie następnego dnia powtórzony o godzinie 9:50.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *