Dokument o Muammarze Kadafim w TVP2 HD

Kadafiego nie ma, ale w kolejce czekają jego następcy na całym świecie – dlatego warto dowiedzieć się o szaleństwie jego władzy, opisanej w dokumencie BBC, który TVP2 HD pokaże 13 października 2014 roku.

Najnowsza produkcja BBC, przedstawiająca portret libijskiego dyktatora, obalonego w 2011, łącznie ze zdjęciami zrealizowanymi podczas jego pojmania i egzekucji. Obraz postępującego szaleństwa władzy, wzbogacony jest o często szokujące relacje świadków jego wieloletnich rządów w kraju, który w jego wizji świata, miał stać się centrum łączącym Afrykę, Azję i Europę. Nazwany „wściekłym psem” przez Ronalda Reagana, przez 30 lat tworzył dyktaturę, o strategicznym położeniu, bogatą w ropę naftową, z którą wiele państw robiło liczne interesy.

Zdjęcia do filmu kręcono na Kubie, Pacyfiku, w Brazylii, USA, RPA, Libii i Australii, a udział w nim wzięli dawni współpracownicy Kadafiego, m.in. ex-agent FBI, który na jego zlecenie likwidował przeciwników politycznych, przebywających na emigracji; wdowę zamordowanego ministra spraw zagranicznych Libii, którego ciało Kadafi trzymał we własnej lodówce i byłą strażniczkę w pałacu Kadafiego, która wielbiła go do chwili, kiedy zobaczyła egzekucje nastolatków. Zgroza miesza się tu z groteską snów o potędze zarówno tych indywidualnych, jak i politycznych.

Twórca filmu, angielski reżyser nominowany do nagrody BAFTA Christopher Olgiati, pokazał też kulisy pałacowego życia na dworze Kadafiego, w którym obok przemytników materiałów nuklearnych pojawiały się bojowniczki jednostki terrorystycznej złożonej z samych dziewic, a także na co dyktator wydawał swój oceniany jako największy na świecie, bo liczący 70 mld dolarów majątek.

„Wściekły pies. Tajny świat Muammara Kadafiego”

Premiera: poniedziałek, 13 października, godzina 22:50

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *