Dokument w Telewizji Polskiej

Niezwykłe historie zamknięte w filmach dokumentalnych. W nadchodzącym tygodniu Telewizja Polska poleca szczególnie kilka z nich.

„Workuta – portret zbiorowy”
Workuta leży w północnej Syberii. Jej bogactwem są potężne złoża węgla kamiennego i rud niektórych metali. W czasach Stalina postanowiono zasoby te wydobywać na skalę przemysłową wykorzystując do tego niewolniczą pracę więźniów. W kopalniach Workuty zginęły miliony ludzi. Film opowiada historię Henryka Sobolewskiego – świadka tamtych zdarzeń. Jednego z nielicznych, którzy przeżyli gehennę.
Emisja: niedziela, 27 października, godzina 22:45, TVP Historia

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Mroczny handel częściami ciała”
Na Ukrainie sekcja zwłok jest obowiązkowa. Od pewnego czasu rodziny zmarłych zauważały, że ciała ich bliskich są niekompletne. Dziennikarskie śledztwo wykazało, że z nieboszczyków – bez przeprowadzania żadnych badań i bez żadnych restrykcji – wycinane są prawie wszystkie części ciała nadające się do przeszczepów.
Emisja: poniedziałek, 28 października, godzina 22:55, TVP1/HD

Czy świat oszalał? – „Kulisy pewnej zbrodni”
W listopadzie 2011 roku Neil Heywood, Brytyjczyk, który doradzał osobom zainteresowanym inwestowaniem w Chinach, zmarł w hotelowym pokoju w prowincjonalnym Chongquing. Jako przyczynę zgonu podano atak serca w wyniku zatrucia alkoholowego. Kilka miesięcy po pogrzebie bliscy Heywooda dowiedzieli się, że chińskie służby prowadzą śledztwo w sprawie jego śmierci…
Emisja: poniedziałek, 28 października, godzina 23:50, TVP2/HD

Świat bez fikcji – „Wybaczyć wszelkie zło”
Dwóch młodych historyków – Polak, dr Mariusz Zajączkowsk i Ukrainiec, dr Roman Kabaczij – analizują nieznane, sensacyjne fakty dotyczące rozmów i porozumień pomiędzy AK i UPA z maja 1945 roku. Wspólnie próbują odnaleźć drogę do pojednania Polaków i Ukraińców. Film pokazuje, że trudna historia nie musi dzielić.
Emisja: wtorek, 29 października, godzina 22:55, TVP2/HD

„Kariera i sumienie. Romuald Spasowski”
Romuald Spasowski był wieloletnim dyplomatą PRL. Zwieńczeniem jego kariery była funkcja ambasadora w USA, gdzie poprosił o azyl polityczny po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce.
Emisja: środa, 30 października, godzina 21:25, TVP Historia

„Cmentarz Obrońców Lwowa”
Reportaż opowiada o ponad 80-letniej historii niezwykłego cmentarza, na którym spoczywa około 3000 Orląt Lwowskich – młodych obrońców Lwowa zabitych w listopadzie 1918 roku.
Emisja: czwartek, 31 października, godzina 23:40, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *