Dokument w Telewizji Polskiej

Niezwykłe historie, które warto zobaczyć. Nietuzinkowi ludzie, o których warto wiedzieć. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Telewizja Polska zaprasza na znakomite filmy dokumentalne.

„Zatopiony skarb”
Przez Bałtyk wiodły główne szlaki handlowe, którymi pływały statki kupców skupionych w Hanzie. Założona w połowie XIII w. wspólnota handlowa formalnie istniała niemal do końca XVII w. Na przełomie XIV i XV w. odgrywała wielką rolę handlową i polityczną.
Emisja: sobota, 5 lipca, godzina 20:55, TVP Historia

Rodzinne oglądanie – „Rodzina słoni”
W ogrodzie zoologicznym w Pittsburghu pracuje „zaklinacz słoni” – niezwykły opiekun tych zwierząt, który doskonale je rozumie, a nawet zdaje się znać i przemawiać ich językiem.
Emisja: niedziela, 6 lipca, godzina 09:30, TVP2 HD

„Las potrzebuje drewna”
Obumarłe drzewo bierze udział w tworzeniu nowego lasu, stając się schronieniem i pokarmem dla leśnych mieszkańców. Haremy korników, chrząszcze czy bobry – to tylko nieliczni mieszkańcy lasu, których życie związane jest z drewnem.
Emisja: niedziela, 6 lipca, godzina 18:45, TVP Polonia

„Afryka mojego dzieciństwa”
W 1942 roku osiem tysięcy polskich dzieci trafiło na sześć lat do osiedli dla uchodźców w Afryce. Aby tam dotrzeć przebyły długą i dramatyczną podróż z Syberii – przez Uzbekistan i Iran.
Emisja: niedziela, 6 lipca, godzina 19:55, TVP Historia

Czy świat oszalał? – „Trzydzieści lat wojny w imię Boga”, część 1.
W polityce, zwłaszcza gdy chodzi o relacje Zachodu ze światem arabskim i muzułmańskim, ważne miejsce zajmuje religia. Jest to zjawisko stosunkowo nowe. Arabski nacjonalizm miał charakter świecki, a Islam traktowano jako przeszkodę na drodze do nowoczesności. Dlaczego dziś muzułmanie walczą z Zachodem odwołując się do Boga?
Emisja: poniedziałek, 7 lipca, godzina 22:55, TVP2 HD

„Zabójczy ogień”
Film o zagrożeniach, jakie niesie wypalanie łąk i torfowisk, a przede wszystkim o niezwykle groźnych pożarach lasów.
Emisja: wtorek, 8 lipca, godzina 13:50, TVP Polonia

Świat bez fikcji – „Na targowisku płci”
We współczesnej Islamskiej Republice Iranu, w której religijna dyktatura przenika się z demokracją, zbiór religijnych praw (tzw. szariat) reguluje całość życia obyczajowego. Jednak w prężnie rozwijającym się gospodarczo państwie, którego inteligencja zapatrzona jest w kulturę zachodu, koraniczne nakazy tracą szybko grunt, a liberalne kręgi społeczeństwa oczekują większej swobody obyczajowej.
Emisja: środa, 9 lipca, godzina 00:20, TVP2 HD

Lato z Polskim Dokumentem – „Albert Cinema”
Albert Cinema to nieformalna grupa filmowa, w skład której wchodzą amatorzy, mieszkańcy Schroniska dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta we Wrocławiu.
Emisja: czwartek, 10 lipca, godzina 23:30, TVP1 HD

„Dobry wieczór, Opole! Festiwal legenda”
Film o fenomenie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu – najciekawsze zdarzenia i przełomowe momenty, spotkania twórców, debiuty gwiazd oraz zakulisowe anegdoty.
Emisja: czwartek, 10 lipca, godzina 23:35, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *