Dokument w Telewizji Polskiej

Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu publiczny nadawca poleca kilka filmów szczególnie godnych uwagi.

Dokument tygodnia – „Idioci w Korei”
Dokument relacjonuje wizytę trupy teatralnej w Korei Północnej, do której doszło pod pretekstem wymiany kulturalnej. Północnokoreańskie władze zgodziły się na występ nietypowego zespołu, w skład którego, obok MadsaBrüggera, znanego pisarza i dziennikarza duńskiego, weszli dwaj młodzi komicy pochodzenia koreańskiego. Jeden z nich dotknięty jest porażeniem spastycznym i porusza się na wózku, a drugi to zawodowy aktor. Ta trójka zdobyła zaufanie reżimowych władz, które postanowiły ich dziwaczne przedstawienie wystawić w teatrze narodowym. Stworzenie fikcyjnej grupy artystycznej okazało się sposobem na zajrzenie „za żelazną kurtynę”, do szczelnie izolowanej Korei Północnej.
Emisja: sobota, 8 czerwca, godzina 12:55, TVP Kultura

Świat bez fikcji – „Cała prawda o botoksie”
Botoks i inne wypełniacze były niegdyś zarezerwowane dla bogatych, dziś są dostępne niemal dla wszystkich. Pozornie przywracają młodość, zapewniają gładką cerę, ale nie zawsze są tak niewinne i bezpieczne, jakby się mogło wydawać. Preparaty takie stosują już nie tylko dojrzałe kobiety, ale również nastolatki. Szacuje się, że Brytyjki wydają na nie milion funtów rocznie.
Emisja: wtorek, 11 czerwca, godzina 22:50, TVP2/HD

„Dziewczyny z tamtych lat”
Film o kobietach, których życie, praca i postępowanie – często w cieniu „wielkich” mężczyzn – świadczą o odwadze, sile charakteru i umiejętności łączenia wielu funkcji społecznych. We wrześniu 1939 roku miały po kilkanaście lat. Były wychowywane w duchu patriotyzmu. Po klęsce wrześniowej działały w konspiracji – jako sanitariuszki, łączniczki, szyfrantki bądź kurierki. Koniec wojny był dla młodziutkich weteranek Armii Krajowej początkiem nowego koszmaru. Rozpoczęły się aresztowania, tortury w trakcie przesłuchań, wyroki śmierci. Po latach, kobiety należące w młodości do AK, opowiadają o strasznych latach okupacji i stalinizmu.
Emisja: środa, 12 czerwca, godzina 19:45, TVP Historia

„Defilada”
Film dokumentalny Defilada to klasyka polskiego dokumentu. Został zrealizowany w Północnej Korei w bardzo interesującym momencie. W tym samym czasie trwały obchody 40-lecia KRLD, a w sąsiedniej Korei Południowej odbywały się igrzyska olimpijskie. Te wydarzenia stały się doskonałym tłem do pokazania specyfiki życia społecznego w Korei Północnej i jej skomplikowanych stosunków z Koreą Południowa. Dokument pozbawiony komentarza niesie w sobie ogromną siłę przekazu.
Emisja: środa, 12 czerwca, godzina 20:50, TVP Historia

„Arizona”
Arizona to tanie wino. Uniwersalny usypiacz, znieczulacz i pocieszyciel licznego grona byłych pracowników upadłego PGR-u. Garstka cwaniaków rozszabrowała majątek gospodarstwa i otworzyła własne interesy, a większość załogi przeszła „na kuroniówkę”. Budynki gospodarcze z czarnymi otworami po oknach stoją puste, a pola porastają chwastami. Za to w pegeerowskim osiedlu mieszkalnym, w betonowych „pudełkach”, życie wre…
Emisja: środa, 12 czerwca, godzina 22:00, TVP Historia

Świat bez tajemnic – „Tańczący z chmurami”
Z ich udziałem wzniesiono Brooklyn Bridge, Empire State Building, World Trade Center i wiele innych budowli. Od 120 lat pracują na podniebnych rusztowaniach w całej Ameryce. O monterach pochodzących z plemienia Irokezów mówi się, że tańczą z chmurami. Swobodnie przemieszczają się po żelaznych belkach zawieszonych kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Czy lęk wysokości jest im rzeczywiście obcy? Czy praca na rusztowaniach jest finansową koniecznością, czy formą rytuału?
Emisja: czwartek, 13 czerwca, godzina 01:15, TVP2/HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *