Dokument „Wszystko o Eboli” w TVP2 HD

Co to jest Ebola? Jak działa? Skąd się wzięła? W jakich organizmach wcześniej funkcjonowała? Jak się rozwija? Jaka jest jej przyszłość? – o tym wszystkim mówi dokument „Wszystko o Eboli”, który TVP2 HD pokaże 26 stycznia 2015 roku w cyklu „Czy świat oszalał”.

Prawie 40 lat po pierwszym, udokumentowanym wybuchu epidemii Eboli, wirus powrócił, ze wzmożoną siłą, atakując nieprzygotowaną ludność i przyczyniając się do tysięcy zgonów. Ten skonstruowany z zaledwie kilku genów wirus zabił w 2014 roku więcej osób niż wszystkie poprzednie epidemie Eboli łącznie.

Brytyjski dokument z 2014 roku przedstawia efekty 40-letnich prac badawczych nad Ebolą, rozpoczętych w latach 70. XX wieku podczas pierwszego wybuchu epidemii i kontynuowanych później w różnych krajach i na różnych kontynentach. Naukowcy, lekarze i eksperci ujawniają swoje odkrycia dotyczące budowy wirusa i jego historii. Przedstawiają też hipotezy na temat jego przyszłych mutacji, metod przenoszenia i działania w organizmie ludzkim. Komputerowe efekty specjalne wizualizują różne typy wirusa oraz sposób jego funkcjonowania w komórkach. Całość dopełnia iście detektywistyczna narracja. Materiały archiwalne z lat 70. i 80., przeplatają współczesne zdjęcia dokumentujące skutki epidemii w Afryce i zaciętą walkę, jaką z wirusem toczą lekarze i pielęgniarki z organizacji „Lekarze bez granic”.

„Wszystko o Eboli”

Emisja: poniedziałek, 26 stycznia, godzina 22:50

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *