„Domówka z Dwójką” bez muzycznych granic z jazzowym duetem Orzechowski & Więcek

Pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek – dwa elektryzujące nazwiska młodego pokolenia polskiego jazzu połączą siły podczas koncertu z cyklu „Domówka z Dwójką”. Transmisja wydarzenia w sobotę 8 sierpnia o godz. 19.00 – na antenie radiowej Dwójki, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Obaj artyści udowadniają, że współczesna muzyka jazzowa nie zna granic. Nie boją się eksperymentów. Potrafią łączyć światy improwizacji, klasyki, awangardy i muzycznego podziemia. Pianistę Piotra Orzechowskiego – występującego również pod pseudonimem Pianohooligan – poznaliśmy jako znakomitego improwizatora, który dawał wyraz swojej fascynacji muzyką Krzysztofa Pendereckiego, czy Jana Sebastiana Bacha. Grający na saksofonach Kuba Więcek dał się natomiast poznać jako muzyk o niemal nieskończonej wyobraźni, wynoszący jazz na zupełnie inną orbitę. Co wyjdzie z połączenia sił tych nieszablonowo myślących muzyków? – Od dłuższego czasu zastanawiamy się, w którą stronę pójść. Na początku dużo improwizowaliśmy, później wyruszaliśmy na różne tereny muzyczne i zastanawialiśmy się, jaka będzie nasza główna forma wypowiedzi – opowiadał na antenie Programu 2 Polskiego Radia Piotr Orzechowski, czyli współgospodarz kolejnej „Domówki z Dwójką”.

Orzechowski i Więcek improwizują, analizujją i na bieżąco komponują graną przez siebie muzykę. W czasie koncertów nie poddają się ograniczeniom czasu. – Mit założycielski naszego duetu zakładał zupełnie spontaniczne granie – tłumaczy Piotr Orzechowski. – Ten typ narracji przekuwa się do innych naszych wypowiedzi. Jeżeli gramy Góreckiego, to na scenie zaczyna pulsować i wymykać się spod kontroli. Staramy się wyszukać głęboką narrację utworu i na tej podstawie coś budować – dodaje pianista.

W najbliższą sobotę podczas domowego koncertu muzycy zaprezentują wachlarz autorskich interptretacji. – Zagramy standardy jazzowe, głównie z lat dwudzistych i trzydziestych XX wieku. Będzie trochę Góreckiego – mamy w programie jego Wariacje op. 4., ale będą to fragmenty tego utworu mocno przez nas „naruszone”. Zaprezentujemy też trzy nasze utwory, a właściwie utworki przez nas skomponowane – mówi muzyk.

Transmisja koncertu na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz kanale YouTube Polskiego Radia w sobotę 8 sierpnia o godz. 19.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *