Dzień Specjalny Euroradia – czyli muzyka na Boże Narodzenie na antenie radiowej Dwójki

W niedzielę, 18 grudnia Program 2 Polskiego Radia tradycyjnie włączy się w obchody Dnia Specjalnego wspólnie z rozgłośniami stowarzyszonymi w Europejskiej Unii Nadawców EBU. Na kilka dni przed świętami będzie można wysłuchać bożonarodzeniowej muzyki z Montrealu, Göteborga i Paryża. Na antenie radiowej Dwójki niemal przez cały dzień będzie rozbrzmiewała świąteczna muzyka z różnych stron świata.

Dzień Specjalny Euroradia to wyjątkowa okazja dla słuchaczy z całego świata, by wysłuchać koncertów związanych z Bożym Narodzeniem i spotkać się ponad granicami przy muzyce zapowiadającej nadchodzące Święta. Wydarzenie jest atrakcyjne dla publiczności radiowej, także za sprawą poczucia „oddechu sali” – obecności słuchaczy zgromadzonych w koncertowych audytoriach i wnętrzach sakralnych. W repertuarze można znaleźć świąteczne utwory – od tradycyjnych kolęd i muzyki religijnej baroku po współczesne dzieła a cappella. Zabrzmi repertuar chóralny i orkiestrowy a także koncert prezentujący muzykę barokową Europy i Ameryki. Tegoroczny program będzie ukoronawany arcydziełem Jana Sebastiana Bacha – Oratorium na Boże Narodzenie.

O godz. 10.00 Magdalena Łoś zaprosi do wysłuchania koncertu z Montrealu. W programie zatytułowanym „Muzyka Starego i Nowego Świata na Boże Narodzenie” wystąpią: Denise Torre Ormeno (sopran), Philippe Gagné (tenor) i zespół L’Harmonie des Saisons pod kierunkiem Erica Milnesa.

O 13.00 przenisiemy się do Hamburga, gdzie w słynnej Elbphilharmonie pojawią się wielka dama wokalistyki – Diana Damrau oraz znakomity trębacz Matthias Höfs, którzy z Orkiestrą Filharmoniczną NDR pod dyrekcją Gianluki Capuano wykonają bożonarodzeniowy program złożony z dzieł baroku, klasycyzmu i romantyzmu. W towarzystwie prowadzącego koncert Piotra Matwiejczuka będziemy podziwiać m.in. jaśniejącą wielkim blaskiem Kantatę „Jauchzet Gott in allen Landen” BWV 51 Bacha z wiruozowsko splecionymi partiami sopranu i trąbki.

Punktualnie o godz. 18.00 radiowa Dwójka połączy się z Europą we wspólnym słuchaniu muzyki z Göteborga. Do wysłuchania koncertu zaprosi ponownie tego dnia Magdalena Łoś. W programie muzyka Johanna Theile, Michaela Praetoriusa, Dietricha Buxtehudego i Jana Sebastiana Bacha.

W świątecznym klimacie utrzymana będzie również „Filharmonia Dwójki” (godz. 20.00). Marcin Majchrowski przedstawi koncert w wykonaniu Le Chœur de Radio France i Orchestre National de France pod dyrekcją Vaclava Luksa oraz solistów: Kathariny Ruckgaber (sopran), Lucile Richardot (alt), Juliana Prégardiena (tenor), Tobiasa Berndta (baryton). Artyści wykonają trzy kantaty z Weihnachtsoratorium BWV 248.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *