Dzień Wolności i Praw Obywatelskich na antenach TVP

Tilt, Audiofeels, Voo Voo, Budka Suflera w transmisji wielkiego koncertu pod patronatem Prezydenta RP z warszawskiego Placu Konstytucji to kulminacyjny moment obchodów Dnia 4 czerwca – Dnia Wolności i Praw Obywatelskich. Święto to w tym roku w Telewizji Polskiej zyska szczególny rozmach i wymiar. Aż cztery Anteny telewizji publicznej – TVP1/HD, TVP INFO, TVP Historia i TVP Polonia – przedstawią symboliczną datę 4 czerwca sprzed 24 lat w perspektywie historycznej i współczesnej w wielu programach informacyjnych, reporterskich, dokumentalnych i publicystycznych.

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu. Upamiętniając to wydarzenie, Sejm ustanowił ten dzień „Dniem Wolności i Praw Obywatelskich”.

Było to symboliczne zwycięstwo kolejnych pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się ze zniewoleniem. Było to zwycięstwo „Solidarności”, przeciwko której w grudniu 1981 roku władza wysłała czołgi chcąc siłą złamać narodowego ducha wolności. 4 czerwca 1989 roku siłę zastąpiła kartka wyborcza i wola poddania się demokratycznym procedurom. Wynik tego głosowania przypieczętował proces uwalniania się Europy od komunizmu – stwierdzała uchwała Sejmu.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich będzie miał szczególny wymiar na antenach Telewizji Polskiej, która przedstawi związane z nim wydarzenia zarówno z perspektywy historycznej, jak i współczesnej. Swoistym laitmotivem tego dnia w TVP ma być spot kampanii „Gen Wolności” Instytutu Lecha Wałęsy, akcentujący polskie przywiązanie do wartości demokracji.

Jednym z głównych punktów obchodów 24 rocznicy pamiętnych wyborów będzie koncert „Wolność Wyboru – Wybór Wolności” w TVP1/HD, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski (4 czerwca, godzina 17:25). Koncert odbędzie się 2 czerwca na pl. Konstytucji w Warszawie, a poprowadzi go gospodarz Teleexpressu, Maciej Orłoś. Wystąpią na nim m.in.: Tilt, Audiofeels, Voo Voo, Budka Suflera. Partnerami TVP1/HD w tym przedsięwzięciu są: Fundacja Polska Przedsiębiorcza, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Stołeczne – Warszawa, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wydarzeniom 4 czerwca będzie w całości poświęcony program Tomasza Sekielskiego „Po prostu” w TVP1/HD (4 czerwca, godzina 20:15). Przypomni on kulisy kampanii prowadzonej przez „Solidarność”, sylwetki i losy osób, których zdjęcia pojawiły się na plakacie z Lechem Wałęsą oraz okoliczności upadku PZPR.

W nocy z 4 na 5 czerwca o godzinie 2:00 TVP1/HD pokaże także „Notacje – Andrzej Bober. Debata Wałęsa – Miodowicz”. Będą to wspomnienia jednego ze znanych dziennikarzy Telewizji Polskiej, Andrzeja Bobera, dotyczące słynnej debaty Wałęsa – Miodowicz. Debata, która odbyła się 30 listopada 1988 roku i była transmitowana przez TVP, okazała się przełomowym wydarzeniem, które – zdaniem red. Bobera doprowadziło do obrad Okrągłego Stołu.

4 czerwca o rocznicy wyborów będzie mowa również w popularnym programie Jedynki „Polityka przy kawie” oraz we wszystkich serwisach informacyjnych TVP1/HD.

W TVP2/HD do rocznicy 4 czerwca odniesie się przede wszystkim czołowy serwis informacyjny tej anteny – „Panorama”. W jej wydaniach znajdą się relacje z obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich, a także felietony przypominające historię wyborów 1989 roku. O godzina 17:30 Dwójka przedstawi natomiast relację z wręczenia Nagrody Jana Nowaka Jeziorańskiego – Wrocław 2013 pt. „Kurier pojednania”.

Co roku 4 czerwca w rocznicę częściowo wolnych wyborów z 1989 roku wręczana jest nagroda Jana Nowaka Jeziorańskiego ludziom wybitnym, dla których praca jest środkiem do służenia dla dobra wspólnego. Nagrodę wręczy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i dyrektor Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu Adolf Juzwenko. Zakład Narodowy im. Ossolińskich to instytucja niezwykle zasłużona dla polskiej kultury i historii. Gromadzi bezcenne zbiory m. in. rękopisów, książek i dzieł sztuki. To właśnie tutaj znajduje się archiwum Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Przebieg i rangę wydarzeń 4 czerwca 1989 roku przedstawi również obszernie TVP INFO.

Goście studia „Poranek TVP INFO” omówią przyczyny i skutki pierwszych od dziesięcioleci częściowo wolnych wyborów w Polsce. Zaproszeni zostaną bohaterowie i uczestnicy najważniejszych wydarzeń oraz eksperci i komentatorzy. Gospodarze studia połączą się również z wybranymi miastami w Polsce, w których reporterzy TVP INFO zrelacjonują najważniejsze uroczystości oraz wydarzenia związane z rocznicą wyborów. Przez cały dzień tematy te będą kontynuowane w serwisach TVP INFO i podsumowane w wieczornym „INFO Dzienniku” za pośrednictwem materiałów reporterskich.

Gospodarze kanału informacyjnego TVP liczą też na aktywność odbiorców. Poprzez platformę Twoja@sprawa – dziennikarze TVP INFO przedstawiają tematy nadsyłane przez widzów i internautów na stronę www.tvp.info. W tym dniu z pewnością część komentarzy dotyczyć będzie rocznicy wyborów 1989 roku.

Rocznicy wyborów 1989 roku poświęcony będzie również główny, wieczorny program publicystyczny TVP INFO „Minęła dwudziesta”. Gośćmi będą bohaterowie wydarzeń sprzed ponad dwudziestu lat, uczestnicy obrad Okrągłego Stołu oraz komentatorzy, eksperci i politolodzy.

Interesująco zapowiada się także emisja filmu dokumentalnego „Nowy układ” w TVP INFO (4 czerwca, godzina 23:30) opowiadającego o atmosferze kilku niezwykłych miesięcy poprzedzających wybory 4 czerwca 1989 roku. O obawach i determinacji, ogromie pracy i przekraczaniu kolejnych granic uznawanych dotąd za absolutnie nienaruszalne mówią: Jacek Kuroń, Czesław Kiszczak, Lech Wałęsa, Andrzej Celiński, Zbigniew Bujak, Stanisław Ciosek, Andrzej Wielowieyski, Janusz Reykowski, Henryk Wujec, Jarosław Kaczyński, Jacek Ambroziak, Tadeusz Mazowiecki, Roman Malinowski, Jerzy Urban, Leszek Moczulski, Piotr Nowina-Konopka, Krzysztof Kozłowski i Andrzej Stelmachowski.

W 24 rocznicę czerwcowych wyborów TVP Historia będzie retransmitować koncert „Wolność Wyboru – Wybór Wolności” (godzina 00:05) a także przypomni filmy dokumentalne i debaty, które wielowątkowo pokazują procesy historyczne, których efektem były wybory oraz zmiany, które dzięki nim dokonały się w Polsce. Na antenie TVP Historia obecne będą unikatowe dokumenty tamtych czasów – Dziennik Telewizyjny z 4 czerwca1989 – zapis emocji i politycznych relacji zarejestrowanych w dniu wyborów, publicystyczne debaty: „Spór o historię” oraz „Pierwsze 100 dni” oraz filmy dokumentalne poświęcone tamtym wydarzeniom, w tym „Stół” w reż. Sławomira Koehlera.

Dokument „Stół” w reżyserii Sławomira Kohlera (4 czerwca, godzina 22:25) ukazuje wydarzenia, które doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu. Przebieg rozmów wspominają uczestnicy tamtych wydarzeń: z ówczesnej strony rządowej gen. Czesław Kiszczak oraz min. Stanisław Ciosek, a ze strony opozycyjnej – m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Zbigniew Bujak. W filmie zawarto liczne materiały archiwalne z przygotowań do obrad Okrągłego Stołu w willi przy ul. Zawrat w Warszawie oraz w Magdalence. Efekty obrad podsumowują wybitni historycy i socjologowie, m.in. prof. Paweł Wieczorkiewicz, dr Antoni Dudek, prof. Ireneusz Krzemiński, prof. Paweł Śpiewak, dr Tomasz Żukowski.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *