„Dzika Szkocja: cztery pory roku” – premiera programu na Polsat Viasat Nature

„Dzika Szkocja: cztery pory roku” to czteroczęściowa seria ukazująca spektakularny przekrój szkockiej fauny: od jeleni szlachetnych, orłów bielików, wiewiórek rudych i kun leśnych do mieszkających na wybrzeżu maskonurów, fok szarych, wydr, a nawet orek. Podróżując od Szetlandów po dalekie południe Szkocji, każdy odcinek skupia się na tym, jak zwierzęta starają się przetrwać cztery bardzo różne pory roku zdominowane przez morski klimat, który jest zarówno sprzyjający, jak i nieprzewidywalny, a życie mieszkających tam zwierząt jest zawsze zdane na łaskę żywiołów.

Sprawdź godziny emisji audycji „Dzika Szkocja: cztery pory roku” w PROGRAMIE TV

1. odcinek przedstawia wiosnę, gdy z jedwabnych kokonów wyłaniają się oszałamiająco piękne ćmy cesarskie. Samica zająca górskiego testuje męstwo kandydatów, pozwalając im gonić ją przez góry. W Parku Narodowym Cairngorms w Szkocji największe na świecie głuszce walczą o uwagę samic. Gdy nadchodzi lato, młode wydry uczą się, jak radzić sobie w pojedynkę podczas dawanych im przez mamę lekcji łowienia ryb. Tymczasem grupa jeleni postanawia ochłodzić się pływając po jednym z wielu jezior. Na zachodnim wybrzeżu Szkocji dwa orły bieliki uczą się latać, a samica wiewiórki rudej ciężko pracuje, aby wychować swoje potomstwo.

Nadchodzi jesień i słońce coraz słabiej świeci. Łosoś atlantycki musi walczyć z dzikim prądem i przeskakiwać potężne wodospady, aby dotrzeć do wód śródlądowych. Napędzane testosteronem jelenie idą łeb w łeb, ścierając się porożami w zażartych walkach, z których niejeden może wyjść ranny. W odległym szkockim lesie wiewiórki gromadzą zapasy żołędzi, szyszek i nasion, które wystarczą im na zimę.

Gdy jesień zamienia się w zimę, nasze zwierzęta są zaskakiwane przez nietypowe dla tej pory wysokie temperatury. Ciepło sprawia, że jelenie wychodzą z ukrycia. Bez śniegu i ostrych wiatrów wracają na szczyty wzgórz. W lutym zima ostatecznie przybiera na sile. U zachodnich wybrzeży wielkie sztormy tworzą w wodzie pianę bogatą w drobne organizmy, którymi żywią się ptaki morskie.

Producent serialu Matt Thompson jest również reżyserem i scenarzystą, który specjalizuje się w telewizji przyrodniczej, naukowej i przygodowej. W swojej ponad 25-letniej karierze pracował dla Natural History Unit BBC oraz dla czołowych brytyjskich niezależnych firm produkcyjnych. Do jego ostatnich osiągnięć należą „A Year in the Wild: Alaska” i „A Year in the Wild: Canada” dla Tigress Productions.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat Nature w PROGRAMIE TV

Program „Dzika Szkocja: cztery pory roku” będzie miał swoją premierę w poniedziałek 15 sierpnia o 21:00 na Polsat Viasat Nature. Emisja drugiego odcinka tego samego dnia o 22:05, kolejne odsłony serii w poniedziałek 22 sierpnia od 21:00.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *