„Egipt – strażnicy skarbów” na antenie National Geographic Channel

Egipt – kraina faraonów, świątyń i piramid, kolebka cywilizacji. Niegdyś przyciągał miliony turystów spragnionych widoku majestatycznych monumentów. Dziś, pogrążony w chaosie, boryka się z rozwiniętym na szeroką skalę szabrownictwem. Jest jednak grupa ludzi, która walczy o to, by na dobre zażegnać trwający od kilku lat kryzys i sprawić, by Egipt znów stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. „Egipt – strażnicy skarbów” – premiera w poniedziałek, 11 lipca 2016 roku, na antenie National Geographic Channel.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

Egipt jest miejscem kryjącym najcenniejsze skarby archeologiczne na Ziemi. W czasach swojej świetności przyciągał miliony turystów z całego świata. W 2011 roku wszystko się jednak zmieniło… Rewolucja narodowa pogrążyła kraj w chaosie, turyści przestali przyjeżdżać z obawy o swoje bezpieczeństwo, a grabieże drogocennych artefaktów i nielegalne wykopaliska stały się codziennością. Są jednak ludzie, którzy chcą tchnąć w ten kraj nowe życie i przywrócić mu dawną świetność. Egiptolog, Tarek Tawfik, stanął na czele projektu budowy największego w historii muzeum archeologicznego poświęconego starożytnemu Egiptowi, zwanego Muzeum Egiptu (Grand Egyptian Museum). Obiekt powstaje w sąsiedztwie piramid w Gizie, docelowo zajmie powierzchnię około 50 ha, zaś jego otwarcie zaplanowane jest na 2018 rok.

Znajdzie się w nim m.in. 30 tysięcy antycznych zabytków, które nigdy wcześniej nie zostały wystawione na widok publiczny, w tym artefakty z grobowca Tutenchamona. To właśnie one mają stać się magnesem, który na nowo przyciągnie rzesze zwiedzających. W ukończonym obecnie centrum konserwacji, będącym częścią budowli, do ekspozycji przygotowywane są najbardziej drogocenne znaleziska, które cały czas trafiają tu z całego kraju. Jednak Egiptowi wciąż potrzeba czegoś więcej – nowych odkryć i funduszy z zagranicy. Dlatego też władze wydają zgody na prowadzenie badań archeologicznych naukowcom z różnych zakątków świata, mając nadzieję, że pomoże im to w odbudowaniu podupadającej gospodarki.

„Egipt – strażnicy skarbów”

Premiera: poniedziałek, 11 lipca, godzina 22:00

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *