„EKOiści” – radiowa Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

„EKOiści” to projekt edukacyjno-muzyczny, którego głównym założeniem jest promowanie przyjaznych środowisku zachowań. Składają się na niego audycje, konsultacje ekologiczne i koncerty. Akcja odbędzie się 8 listopada w Warszawie, 29 listopada w Krakowie i 11 grudnia w Katowicach. Eko-ambasadorami cyklu zostali: Marta Zalewska, Szpilersi i Funk da System.

Celem projektu jest edukacja ekologiczna słuchaczy poprzez eko konsultacje i warsztaty z ekspertami, audycje specjalne, poruszające temat ekologii w różnych aspektach życia oraz koncerty – wszystko to pod wspólnym hasłem „EKOiści”. W ramach akcji poruszane będą takie zagadnienia, jak: segregowanie odpadów, minimalizowanie produkcji odpadów – zwłaszcza plastiku, życie w duchu „zerowaste”, ograniczanie konsumpcyjnego stylu życia, ograniczanie zużycia energii, korzystanie z transportu publicznego, zachęcanie do postawy „naprawianie zamiast kupowania”.

Już 8 listopada o godzinie 9.00 na antenie Czwórki Karina Terzoni podejmie temat „zero waste” w kuchni i porozmawia z Sylwią Majcher, autorką książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia ZERO WASTE po polsku”, współautorką bloga www.kuchniawformie.pl.

O godzinie 10.00 audycja „Eko miasto”, czyli o tym, jakie ekologiczne rozwiązania znajdziemy w miastach, w których odbywa się akcja „EKOiści”. Jako pierwsza pod lupą znajdzie się Warszawa. W ramach audycji także „Ekoiści – Rozmowa Klimatyczna”. Gościem Katarzyny Dydo-Rosłoń będzie Marta Anczewska z WWF, która opowie między innymi o zmianach klimatycznych, wyjaśni, które działania mają największy, negatywny wpływ na klimat i co możemy zmienić, by szkodzić mniej.

Po południu, o godz. 16.00, stacjonarne warsztaty „Domowe środki czystości bez chemii” poprowadzi Joanna Baranowska, ekspertka od ekologii, autorka bloga „Ekologiczni Baranowscy” (http://baranowscy.eu). Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy dowiedzą się, czego można używać w domu do sprzątania, żeby być eko i nie wydać majątku, dlaczego nie łączyć sody z octem, samodzielnie przygotują detergenty: proszek do prania, kostki do zmywarki i kostki do toalety. (Chętni do wzięcia udziału powinni przynieść szczelne pojemniczki na detergenty oraz foremki na lód w formie kostek – silikonowych lub plastikowych). Warsztaty odbędą się w siedzibie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie. Udział jest bezpłatny, wejściówki są rozdawane na antenie Czwórki już od 4 listopada.

Na zakończenie eko-dnia Damian Sikorski zaprasza na koncert Marty Zalewskiej, a następnie rozmowę z artystką na temat ekologii we współczesnej muzyce, planów artystycznych wokalistki oraz jej nowego eko-singla, nad którym obecnie pracuje. Koncertu będzie można wysłuchać na antenie w ramach audycji „Będzie Głośno” o godz. 18.00 oraz w studiu Czwórki. Wejściówki są rozdawane na antenie od 4 listopada.

Kolejne odsłony „EKOistów” odbędą się w Krakowie (29 listopada), gdzie odbędzie się koncert zespołu Szpilersi oraz w Katowicach (11 grudnia), gdzie zagra grupa Funk Da System.

Czwórka zaprasza także do słuchania nowej, stałej audycji ekologicznej: od 1 października we wtorki w godz. 14.00-15.00 „Ratujemy świat”. Prowadząca Katarzyna Dydo-Rosłoń wraz z zaproszonymi gośćmi będzie wyjaśniać procesy niszczące Ziemię i środowisko naturalne i wskazywać sposoby, w jaki każdy może temu przeciwdziałać: małymi krokami przestawić się na ekologiczny tryb życia.

Czwórki można słuchać na stronie www.czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Player Polskie Radio.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *