Festiwal „Łańcuch” XIII ponownie na antenie Dwójki

7 lutego 2016 roku w radiowej Dwójce zabrzmi kolejna odsłona festiwalu – o godzinie 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia oraz wiolonczelista Maciej Kułakowski, zwycięzca ubiegłorocznego X Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.

W programie koncertu znajdą się: Muzyka żałobna na orkiestrę smyczkową (1958) oraz Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową (1982) Witolda Lutosławskiego, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę (1991) Andrzeja Panufnika, Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę (1936) Béli Bartóka.

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO powstała w 1998 roku – grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, stworzyła zespół, który miał stać się dla nich polem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju. AUKSO to z greckiego wzrastanie; nazwa jest wyrazem aspiracji orkiestry, która ma za sobą występy w kraju i za granicą, współpracę z wybitnymi artystami – m.in. Piotrem Anderszewskim, Jerzym Maksymiukiem, Markiem Minkowskim, Jackiem Kaspszykiem, Danielem Albertim, Howardem Shelleyem, Kają Danczowską, Agatą Szymczewską, Januszem Olejniczakiem, Olgą Pasiecznik. Nagrywała i koncertowała również z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio czy Voo Voo.

Maciej Kułakowski urodził się w 1996 roku w Gdańsku, grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku 6 lat. Jest studentem Hochschule fϋr Musik im. Franza Liszta w Weimarze w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta. Zdobywca wielu nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym 2006 w Austrii (II nagroda), „Talents for Europe” na Słowacji 2006 (I nagroda), Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Oldenburgu 2011 (I nagroda), „Młody Muzyk roku 2012”, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku w Radziejowicach 2014. W 2015 roku na X Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, poza I nagrodą (zdobytą ex aequo z Zuzanną Sosnowską), został również wyróżniony za wykonanie „Wariacji sacherowskiej” Witolda Lutosławskiego.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *