Film „Marusarz – Tatrzański Orzeł” w TVP1

Telewizja Polska zaprasza widzów na film telewizyjny pt. „Marusarz – Tatrzański Orzeł”. Jest to opowieść o Stanisławie Marusarzu, legendarnym skoczku i prekursorze polskich skoków narciarskich. Rolę głównego bohatera zagrał Mateusz Janicki. Premiera filmu w niedzielę, 16 stycznia o godz. 18:20 w TVP1.

Sprawdź godziny emisji filmu „Marusarz – Tatrzański Orzeł” w PROGRAMIE TV

Spektakularny skok Marusarza w garniturze, podczas Turnieju Czterech Skoczni’66, stał się pretekstem do opowiedzenia jego losów, a także historii jego siostry Heleny – utalentowanej narciarki, uczestniczki Ruchu Oporu, zamordowanej przez nazistów w 1941 r. Rolę Stanisława Marusarza „Dziadka” zagrał Mateusz Janicki. W postać żony Marusarza wcieliła się Olga Szostak, a jego siostrę zagrała Marta Maria Wiśniewska. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Beata Schimscheiner, Robert Czebotar, Maciej Mikołajczyk, Krzysztof Szczepaniak, Paweł Okraska oraz Mateusz Bożek (młody Stanisław) i Janka Cholewa (młoda Helena – siostra).

Stanisław Marusarz, znany polski skoczek, m.in.: wicemistrz świata z 1938 r. w Lahti, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, a także podporucznik Armii Krajowej, kurier tatrzański. Od pierwszych okupacyjnych miesięcy działał w konspiracji jako kurier Państwa Podziemnego na Węgry. W 1940 r. wyskoczył z drugiego piętra i uciekł z więzienia gestapo w Krakowie. Po wojnie był jednym z najdłużej czynnie uprawiających skoki narciarskie sportowców na świecie. Marusarz został honorowym gościem Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1965-66. Na słynnej Gross-Titlis-Schanze stanął mając 53 lata – do legendy przeszedł jego skok w garniturze i pod krawatem.

Zdjęcia, do nowej produkcji TVP, realizowane były m.in. w: Łęczycy, Warszawie, Zakopanem i Chochołowie. Reżyserem filmu jest Marek Bukowski, a producentem Telewizja Polska.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Premiera filmu „Marusarz – Tatrzański Orzeł” w niedzielę, 16 stycznia o godz. 18:20 w TVP1.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *