Film „Maryja z Rakowieckiej” w Telewizji Republika

Film opowiada historię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz jego cudownego wpływu na Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, gdzie Niemcy i Rosjanie zamordowali tysiące Polek i Polaków.

Sprawdź godziny emisji filmu „Maryja z Rakowieckiej” w PROGRAMIE TV

W latach 1940-1950 na terenie byłego więzienia brutalnie torturowano, mordowano i grzebano więźniów. – Oceniamy, że podczas prowadzonych śledztw przy ul. Rakowieckiej 37 zamordowano około 3 tys. Polaków. Były to zgony na skutek nieludzkich tortur i strasznych warunków panujących w więzieniu – podkreślił Jacek Marian Pawłowicz, wicedyrektor i pomysłodawca sprowadzenia do muzeum obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Już po przekształceniu obiektu przy ul. Rakowieckiej 37 w Muzeum, wiele osób, które odwiedzało teren byłego więzienia, doświadczało obecności „sił nadprzyrodzonych” – odczuwali fizyczną obecność zabitych, słyszeli głosy i płacz.

Po sprowadzeniu do muzeum, specjalnie zamówionej na potrzeby placówki, kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, sytuacja się zmieniła. Od 2016 roku, czyli od czasu, kiedy obraz został uroczyście powieszony w centralnej części X. Pawilonu – wszystko ucichło…

Cisza, która panuje obecnie w miejscu wielkiego dramatu Polek i Polaków jest symbolem ciszy, jaka po nich pozostała. A jednocześnie spokoju, jaki zapanował dzięki obecności Matki Bożej z Jasnej Góry.

Scenariusz i reżyseria Paulina Bilińska – dziennikarka Telewizji Republika. Produkcja Telewizji Republika 2023.

Sprawdź ofertę kanału Telewizja Republika w PROGRAMIE TV

Film „Maryja z Rakowieckiej” w sobotę 22 lipca o 20:00 w Telewizji Republika.

Źródło: Telewizja Republika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *