Film „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska” w TVP Polonia

W czwartek, 2 listopada o godz. 20:20 TVP Polonia zaprasza widzów na muzyczny film dokumentalny w reżyserii Adama Struga „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska”. Producentem filmu jest TVP Polonia.

Sprawdź godziny emisji filmu „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska” w PROGRAMIE TV

W Dzień Zaduszny widzowie TVP Polonia będą mogli wysłuchać poruszających pieśni o sprawach ostatecznych, przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej.

Jestem wdzięczny TVP Polonia, że podjęła ważny dla polskiej kultury temat barokowej muzyki funeralnej. Odnajdujemy tam kwiat ówczesnej literatury polskiej oraz żywą skamielinę muzykalności naszych przodków. To muzyka z czasów, gdy nie stosowano tyleż późnego, co szkodliwego podziału na kulturę wysoką i niską, a muzyka kościelna, szlachecka i gminna przenikały się. Analogicznie było z poezją, która poprzez kościół trafiała pod strzechy. Nagraliśmy z Monodią pieśni tyleż piękne co okrutne, bowiem ich antropologia jest pesymistyczna. Zaś ich uroda skłania do myślenia o wieczności – która nas wydała i która nas pochłonie – jako o źródle piękna – powiedział reżyser widowiska i śpiewak, Adam Strug.

Muzyczny film dokumentalny „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska” podejmuje temat śmierci w perspektywie wieczności. Pretekstem do rozważań o rzeczach ostatecznych są – głównie barokowe, anonimowe pieśni pochodzenia dworskiego, szlacheckiego i gminnego. Śpiewak, a jednocześnie reżyser widowiska, Adam Strug zbierał je w wioskach drobnoszlacheckich północno-wschodniego Mazowsza w pierwszej połowie lat 90. Ludzie urodzeni przed I Wojną Światową korzystali z tej spuścizny, nie znając jej pochodzenia. Melodie i wiersze przekazywano od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej.

W filmie wykorzystano 10 pieśni – od najstarszej, piętnastowiecznej „Skargi umierającego”, po najmłodszą, odnotowaną w latach 30. wieku XIX, a zatytułowaną „Nieskończona, najśliczniejsza Jezu miłości”.

Prowadzonemu przez Adama Struga zespołowi śpiewaczy Monodia Polska towarzyszą instrumenty z epoki: lira korbowa i fisharmonia.

Film nagrywany był we wnętrzach pokamedulskiego kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, znajdującego się w warszawskim Lesie Bielańskim.

Sprawdź ofertę kanału TVP Polonia w PROGRAMIE TV

Muzyczny film dokumentalny „Pieśni o wieczności. Adam Strug i Zespół Monodia Polska” w czwartek, 2 listopada o godz. 20:20 w TVP Polonia.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *